Skrobię można poddać modyfikacji chemicznej, enzymatycznej albo fizycznej. Tego rodzaju zabiegi nie mają jednak nic wspólnego z modyfikacjami genetycznymi, tak szkodliwymi dla naszego organizmu. Ze zmienionych naturalnych skrobi produkuje się na przykład lekarstwa, tworzywa sztuczne, akcesoria malarskie i mnóstwo innych produktów przydatnych w wielu dziedzinach życia. Warto wiedzieć, jak powstaje skrobia modyfikowana i czemu ma służyć taki proces.
Skrobia modyfikowana (E1422). Co to takiego?
Jest to w pełni naturalny wielocukier stworzony z dwóch polimerów glukozy:
- amylopektyny;
- amylozy.
Zawartości każdej z nich znacząco wpływają na technologiczną przydatność substancji, a także jej właściwości.
Gdzie występuje?
Najczęściej pozyskuje się ją z ziaren zbóż, ryżu, ziemniaków czy tapioki. Można ją znaleźć także w orzechach czy warzywach, jednak są to już znacznie mniejsze ilości. W przemyśle wykorzystuje się przede wszystkim wspomniane ziemniaki, tapiokę i kukurydzę. Na terenie Polski najbardziej popularna jest skrobia ziemniaczana.
Proces powstawania E1422
Skrobię modyfikowaną uzyskuje się na skutek bardzo różnych procesów chemicznych i fizycznych. Do najpopularniejszych z nich należą:
- estryfikacja;
- eteryfikacja;
- utlenianie;
- hydroliza kwasowa;
- obróbka termiczna lub ciśnieniowo-termiczna.
Jeśli chodzi o typy skrobi modyfikowanej, które tworzy się najczęściej, są to:
- skrobie sieciowane;
- skrobie utlenione;
- estry jednoskrobiowe;
- skrobie aglomerowane,
- skrobie instant.
Skrobia modyfikowana i jej zastosowanie
E1422 ma bardzo wiele rozmaitych zastosowań. Należą do nich m.in. produkcja leków na krzepliwość krwi, zasypek dziecięcych, dodatków wiążących, zagęstników i innych dodatków budowlanych.
Należy wiedzieć, że skrobia poddana obróbce stanowi popularny dodatek do wysoko przetworzonej żywności. Wykazuje w tym wypadku właściwości żelujące i zagęszczające, czyli odpowiada za konsystencję żywności. Można ją spotkać w następujących produktach:
- bita śmietana;
- budyń;
- panierka;
- kisiel;
- mieszanki ciast w proszku;
- polewa;
- posypka;
- makarony tradycyjne i instant;
- wędliny;
- kiełbasy;
- parówki;
- konserwy mięsne;
- pasztety;
- sproszkowane zupy i sosy;
- gorące kubki – zupy, kaszki instant.
E1422 a szkodliwość dla organizmu
Zarówno skrobi naturalna, jak i modyfikowana są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Co więcej, nie istnieje alergia na skrobię, a jedynie na składniki jej towarzyszące. Oczywiście nadmiar skrobi w jadłospisie nie jest wskazany ze względu na ryzyko gwałtownego podniesienia się poziomu glukozy we krwi.
E1422, czyli skrobia modyfikowana, to substancja w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia, jednak również w jej przypadku należy zachować umiar. Choć poddaje się ją różnym procesom mechanicznym, jest pozyskiwana ze źródeł naturalnych, dlatego nie należy martwić się o szkodliwy wpływ działań przemysłowych. Dzięki skrobi możliwe jest uzyskanie pożądanego smaku lub konsystencji wybranego produktu.
Zobacz także:
- Z czego jest wódka? Jak wygląda produkcja tego alkoholu?
- Naturalne substancje słodzące w przemyśle spożywczym
- Z czego produkowany jest erytrytol – zamiennik cukru?
- E300 – czy kwas askorbinowy jest bezpiecznym dodatkiem do żywności? Poznaj właściwości i wpływ na zdrowie witaminy C!
- E471 – mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych. Popularny emulgator jako dodatek do produktów spożywczych