e202

E202, czyli sorbinian potasu: właściwości i zastosowanie. Czy ten konserwant jest szkodliwy?

E202 to sorbinian potasu – konserwant, który znajduje zastosowanie w produkcji żywności, ale też w przemyśle kosmetycznym. Sprawdzamy, czy jest bezpieczny dla zdrowia!

Sorbinian potasu w przemyśle spożywczym oznaczony jest symbolem E202. Jest to substancja konserwująca, dlatego jej zastosowanie jest ogromne. Składnik ten jest uznany za jeden z najbezpieczniejszych dodatków do żywności, których zadaniem jest ochrona przed rozwojem pleśni i grzybów. Czy to oznacza, że sorbinian potasu nie powoduje skutków ubocznych? Czy jest zupełnie nieszkodliwy dla organizmu? Sprawdzamy!

E202 – co to jest?

Sorbinian potasu, czyli sól potasowa kwasu sorbowego to rozpuszczalny w wodzie związek chemiczny. Ma postać białego proszku lub drobnych granulek. Jako dodatek do żywności nie ma smaku, ani zapachu, zatem nie wpływa na doznania konsumenta. Z tego powodu, jego zastosowanie jest bardzo szerokie. W szczególności jednak jest on cenny dla przemysłu spożywczego z powodu właściwości grzybobójczych.

Zastosowanie sorbinianu potasu

Ze względu na powyższe właściwości, zastosowanie sorbinianu potasu nie ogranicza się jedynie do produktów spożywczych. Biały proszek wykorzystuje się również do produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Jego główną funkcją jest ochrona żywności przed rozwojem pleśni i grzybów. Sorbinian potasu nie chroni jednak przed rozwojem bakterii, dlatego często stosuje się go wraz z benzoesanem sodu.

Żywność

E202 jako konserwant występuje w pieczywie, wyrobach cukierniczych, winach, margarynie, słodyczach, przetworach, nabiale, majonezie, serach, zabielaczach do napojów, gumach do żucia, polewach, produktach mięsnych, przyprawach i suszonych owocach.

Kosmetyki

W przemyśle kosmetycznym sorbinian potasu znany jest pod nazwą: Potassium Sorbate. Tutaj również pełni funkcję konserwantu. Znajdziemy go w różnego rodzaju kremach do twarzy, żelach pod prysznic, szamponach do włosów, odżywkach, kosmetykach do oczyszczania twarzy i wielu innych.

Farmaceutyki

Sorbinian potasu występuje w roli konserwantu w lekach, suplementach diety, maści i preparatów do higieny osobistej.

Czy E 202 jest szkodliwy?

Sorbinian potasu uchodzi za najbezpieczniejszy środek konserwujący. Podobnie jak kwasy tłuszczowe, E202 jest rozkładany w organizmie na dwutlenek węgla i wodę. Sorbinian potasu może wywoływać alergie, jednak ryzyko pojawienia się takich skutków ubocznych jest bardzo niskie. Ponadto substancja nie jest gromadzona przez organizm.

Bezpieczna dawka (ADI)

Poziom bezpiecznej dawki sorbinianu potasu został ustalony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa żywności. Analizie poddano badania naukowe sprawdzające ewentualną toksyczność substancji i wpływ na układ rozrodczy. Komisja ustaliła dzienną dawkę spożycia na 11 mg/kg masy ciała dla E200, czyli kwasu sorbowego i E202 – jego soli potasowej. Zmniejszono zatem dzienny poziom spożycia, wynoszący przedtem 25 mg na kg masy ciała, który został ustalony przez komisję w 2015 roku.

Skutki uboczne

Choć pojawienie się reakcji alergicznych w wyniku spożywania sorbinianu potasu jest rzadko spotykane, to jednak takie skutki uboczne mogą występować. E202 może nasilać objawy astmy, powodować alergię, podrażnienie, stany zapalne skóry i swędzenie. Zbyt duże dawki sorbinianu potasu mogą prowadzić do wystąpienia bólu brzucha.

Konserwant E202 z benzoesanem sodu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, E202 często łączony jest z E211, czyli benzoesanem sodu, dzięki czemu jeszcze lepiej chronią produkty spożywcze przed drobnoustrojami. Z niniejszego artykułu dowiedziałeś się, że sorbinian potasu jest substancją bezpieczną. Musisz jednak wiedzieć, że analizując szkodliwość żywności z tym dodatkiem, powinieneś również zwrócić uwagę na obecność benzoesanu sodu, a jego wpływ na zdrowie jest bardziej znaczący. Mimo że składnik ten jest dość szybko wydalany przez organizm, może podrażniać śluzówkę żołądka. Osoby cierpiące na dolegliwości układu pokarmowego powinny unikać benzoesanu sodu. Dopuszczalne dzienne spożycie dla tego konserwantu to 5 mg/kg masy ciała.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia — co warto wiedzieć?

Next Article
e476

E476 (polirycynooleinian poliglicerolu) – czy powinien być składnikiem dobrej czekolady? Właściwości i wpływ na organizm

Related Posts