e261

E261, czyli octan potasu – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie? Sprawdź, czy ten związek chemiczny jest szkodliwy!

E261 to popularny związek chemiczny, które jest wykorzystywany w różnych dziedzinach. Można go spotkać również w żywności. Czy jest bezpieczny dla zdrowia, czy może jednak warto go unikać? Poznaj najważniejsze informacji o octanie potasu!

Związki chemiczne bez wątpienia są i będą obecne w naszym życiu. Obecnie znanych jest blisko 65 milionów związków. Część z nich znajduje się w ludzkim organizmie. Doskonałym przykładem jest tlen, który stanowi aż 65% masy ciała człowieka. Związki chemiczne powstają w trakcie reakcji wynikającej z połączenia różnych substancji. Jednym z nim jest właśnie związek E261, czyli octan potasu. To związek, który nie tylko naturalnie występuje w ciele człowieka, ale jest również wykorzystywany w przemyśle. Dowiedz się, jakie zastosowanie ma E261 i czy jest bezpieczny!

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym

Czym jest związek E261?

E261 to związek powstający w wynika reakcji chemicznej kwasu octowego z wodorotlenkiem potasu lub węglanem potasu. Pełna nazwa to octan potasu. Ze względu na budowę chemiczną związek E261 określany jest mianem soli potasowej kwasu octowego. Octan potasu jest składnikiem organizmu człowieka i uczestniczy w procesach metabolicznych. Bierze udział przy m.in.:

  • tworzeniu glikogenu;
  • powstawaniu cholesterolu;
  • produkcji alaniny.

Jest chętnie wykorzystywany w wielu dziedzinach. Jego stosowanie jest jednak zakazane w Australii, Japonii, Kanadzie i Nowej Zelandii.

Octan potasu – zastosowanie w branży spożywczej

Głównym działaniem octanu potasu jest regulacja kwasowości oraz konserwacja. Z tego powodu związek chemiczny E261 jest chętnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Można go spotkać w paczkowanych produktach mięsnych, takich jak:

  • parówki;
  • kiełbasy;
  • wędliny.

Octan potasu skutecznie zapobiega rozwoju pleśni i bakterii, dzięki czemu przedłuża okres przydatności do spożycia. To sprawia, że można go spotkać także w gotowych daniach na bazie warzyw (np. bigos, leczo czy gołąbki). E261 posiada delikatny octowy zapach, dlatego jest też dodawany do sałatek i surówek.

Gdzie jeszcze wykorzystywany jest octan potasu?

Ze względu na swoje właściwości octan potasu znajduje zastosowanie również w innych gałęziach przemysłu. Jest wykorzystywany jako składnik:

  • środka zapobiegającego zamarzaniu (np. w preparatach przeciw oblodzeniom skrzydeł samolotów);
  • gaśnic;
  • do produkcji penicyliny;
  • roztworów podawanych pozajelitowo.

Związek chemiczny E261 jest również doskonałym zamiennikiem formaliny oraz świetnie sprawdza się jako odczynnik do analiz laboratoryjnych.

Octan potasu E261 – czy jest szkodliwy?

Związek E261 uważany jest za nieszkodliwy. Ponieważ naturalnie występuje w organizmie człowieka, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia człowieka. Co więcej, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie ustalił dla E261 limitu dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI). Na produkty z zawartością octanu potasu powinny jednak uważać osoby borykające się z:

  • nietolerancją octu;
  • chorobami nerek;
  • schorzeniami serca.

Octan potasu (E261) jest popularnym i całkowicie bezpiecznym związkiem. Nie należy unikać spożywania produktów, które zawierają go w składzie.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
e200

E200 – kwas sorbowy: właściwości, zastosowanie, szkodliwość

Next Article
e123

E123 – potencjalnie szkodliwy barwnik spożywczy. Amarant E123

Related Posts