e575

E575, czyli substancja wspomagająca utrzymanie pożądanej kwasowości produktu. Czy może również być szkodliwa?

E575 to nic innego jak znany powszechnie regulator kwasowości. Ten dopisek można spotkać niemal na każdym produkcie spożywczym. Co dokładnie oznacza? Jakie działanie wykazuje?

Glukonolakton w przeważającej większości przypadków wykorzystuje się kulinarnie, ale także w przemyśle kosmetycznym. Niektórzy twierdzą również, że nawilżająco wpływa na skórę. Dzięki właściwościom E575 potrawy zyskują pożądany i wyrazisty smak. Sprawdź, gdzie na pewno znajdziesz ten regulator kwasowości o obojętnym odczynie.

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z

Czym jest E575 (glukonolankton)?

Jest to związek chemiczny, który rodzi się na skutek wyeliminowania wody z kwasu glukonowego. Ten ostatni natomiast powstaje przez wydzielanie glukozy przy udziale enzymów. Można go znaleźć na przykład w ryżach, occie czy mięsie, gdzie odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasowości, a więc za konkretny smak produktu.

Gdzie można spotkać E575 i jakie ma działanie?

Glukonolakton obniża pH danego produktu, a zatem wpływa na jego smak. Może także konserwować niektóre z nich, hamując w ten sposób rozwój szkodliwych bakterii. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku mięs, które muszą być przechowywane przez dłuższy czas. Dzięki temu nie ma konieczności dodawania do nich innych substancji konserwujących, które mają negatywny wpływ na zdrowie, np. azotynu sodu.

Poza tym E575 wykazuje działanie spulchniające i jest kompatybilny z wodorotlenkiem sodu. Tę substancję stosuje się zazwyczaj przy produkcji:

  • pieczywa bezglutenowego;
  • mięsa paczkowanego (np. kiełbasa, kabanosy, salami);
  • filetów śledziowych paczkowanych;
  • pesto;
  • gotowych sosów;
  • serów sałatkowych;
  • tofu.

E575 można znaleźć również w wielu produktach kosmetycznych, przykładowo w:

  • dezodorantach;
  • paście do zębów;
  • kremach;
  • balsamach;
  • produktach do pielęgnacji skóry.

Uważa się, że substancja ta ma także właściwości nawilżające.

E575 i ewentualna szkodliwość

Warto wiedzieć, że glukonolakton jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka. W organizmie ulega on rozkładowi na lakton i kwas glukonowy. Nie wpływa na niego rakotwórczo ani zapalnie. Nie odnotowano raczej żadnych skutków ubocznych wynikających ze spożycie E575, jednak osoby bardziej wrażliwe na jego działanie mogą mieć problem z przeczyszczeniem.

Glukonolakton, czyli substancja funkcjonująca pod kodem E575, wykazuje wiele właściwości korzystnych dla przechowywania, a także smaku żywności. Podobna zasada dotyczy niektórych produktów kosmetycznych. Związek ten odpowiada przede wszystkim za poziom kwasowości produktu czy potrawy, a zatem pełni w tym względzie ważną rolę.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
e440

Pektyna to znany dodatek do żywności. Jak wpływa na jej jakość? Gdzie występuje najczęściej? Sprawdź!

Next Article
e471

E471 – mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych. Popularny emulgator jako dodatek do produktów spożywczych