e631

E631 – gdzie można spotkać ten składnik? Inozynian disodowy odpowiada za polepszenie smaku niektórych potraw

E631 oznaczany jest także jako IMP. W przemyśle spożywczym znajduje zastosowanie jako substancja ulepszająca smak konkretnych produktów, a tym samym potraw. Czy jest w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia? Sprawdź jej działanie.

Inozynian disodowy naturalnie występuje w żywych organizmach, a konkretnie w tkance mięśniowej. W przemyśle na większą skalę uzyskuje się go z ryb albo mięsa. Może przybierać kilka różnych postaci, z których każda znajduje zastosowanie jako wzmacniacz smaku. Poznaj zastosowanie tej substancji i sprawdź, czy jej spożycie może wywoływać skutki uboczne.

Czym dokładnie jest E631 (Inozynian disodowy)?

To substancja, którą można spotkać w każdym żywym organizmie, a która znajduje się dokładnie w jego mięśniach, ale nie tylko. Kwas inozynowy może występować w postaci różnych soli, kiedy łączy się z jonami sodu, wapnia albo potasu. Uzyskuje się wówczas:

  • Inozynian disodowy (E631);
  • Inozynian dwupotasowy (E632);
  • Inozynian wapnia (E633).

Gdzie można znaleźć Inozynian disodowy i jakie ma właściwości?

To jedna z substancji, dzięki której w przemyśle spożywczym można uzyskać charakterystyczny, bulionowy, smak umami. Dodatkowo E631 wpływa na obniżenie zawartości soli w danym produkcie, nie ujmując mu przy tym właściwości. W pewnym sensie smakowo zastępuje czystą sól.

By wzmocnić działanie, składnik ten często stosuje się w żywności z innymi ulepszaczami. np. glutaminianem sodu. E631 najczęściej występuje w:

  • sproszkowanych zupach;
  • chrupkach kukurydzianych;
  • czipsach ziemniaczanych;
  • prażynkach;
  • sproszkowanych sosach;
  • mieszankach przypraw;
  • paczkowanych produktach mięsnych. 

Inozynian disodowy a szkodliwość wobec organizmu

Jeśli jesteś osobą w pełni zdrową, spożycie tej substancji nie powinno wpłynąć negatywnie na twój stan i powodować żadnych niepożądanych reakcji. E631 nie wykazuje działania rakotwórczego czy genotoksycznego.

Podobnie jednak jak w przypadku innych wzmacniaczy smaku, na składnik ten powinny uważać osoby cierpiące na dnę moczanową. W organizmie człowieka kwas inozynowy przeobrazi się w kwas moczowy. Nie ustalono odgórnie wskazanego dawkowania E631, jednak w komponowaniu swojej diety powinieneś mieć na uwadze fakt, że Inozynian disodowy stanowi zwykle dodatek do żywności niskiej jakości, która nie jest pożądana w zbilansowanym, pełnowartościowym jadłospisie. Choć nie jest wskazany, może być spożywany przez kobiety w ciąży i okresie karmienia.

Inozynian disodowy (E631) to jeden z kilku najbardziej znanych wzmacniaczy smaku stosowany współcześnie w produkcji żywności. Co jednak ważne, jest to substancja występująca naturalnie w ciele człowieka. To powoduje, że E631 jest całkowicie dla niego bezpieczny, choć niekoniecznie wskazany.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
e131

E131 – błękit patentowy. Jakie ma zastosowanie? Czy jest groźny dla zdrowia?

Next Article

Odkryj smaki Mazur: regionalne przysmaki i ich historia