e635

E635 to znana praktyka poprawy smaku żywności. czy jest w pełni bezpieczna dla zdrowia człowieka?

E635 to substancja nazywana także 5′-rybonukleotydem disodowym. Często stosuje się go jako alternatywę dla glutaminianu sodu. Który z nich jest korzystniejszy dla naszego zdrowia?

5′-rybonukleotyd disodowy powstaje w wyniku połączenia dwóch innych wzmacniaczy smaku, a dokładniej guanylanu disodowego (E627) i inozynianu disodowego (E631). Dowiedz się, w jakich produktach może się pojawiać E635 i jaką funkcję wówczas pełni.

Czym jest 5′-rybonukleotyd disodowy (E635)?

Jest to wzmacniacz smaku, który powstaje w wyniku zmieszania ze sobą dwóch innych wzmacniaczy w proporcji jeden do jednego. W ujęciu chemicznym można powiedzieć, że substancja ta należy do kwasu inozylowego i guanozylowego.

Jakie zastosowanie ma E635?

Bardzo często E635 pojawia się w produktach razem z glutaminianem sodu. Czasem z kolei 5′-rybonukleotyd disodowy występuje jednak samodzielnie, działając jednak równie skutecznie. Związek można znaleźć w:

  • ziemniaczanych czipsach;
  • sproszkowanych sosach i zupach;
  • gotowych daniach na obiad (np. dania instant, gołąbki, flaki);
  • gotowe sałatki rybne lub mięsne;
  • produkty mięsne paczkowane;
  • mieszanki przypraw;
  • kostki rosołowe.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że dodatek ten jest chętnie wykorzystywany w kuchniach orientalnych, ponieważ skutecznie wyostrza smak, a wyrazistość jest ich cechą charakterystyczną.

5′-rybonukleotyd disodowy a zdrowie

E635 nie powinien wywoływać żadnych niepożądanych reakcji. W jego przypadku nie obowiązuje także konkretny limit dziennego spożycia narzucony przez fachowców. Substancję tę uważa się zatem za w pełni bezpieczną dla organizmu.

Istnieje jednak grupa osób, w przypadku których spożycie może zakończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi. Chodzi o tych, którzy posiadają wysoki poziom moczu we krwi, a E635 może go jeszcze dodatkowo podnosić. Na spożycie tej substancji powinny uważać szczególnie osoby cierpiące na dnę moczanową.

Czy E635 to składnik typowo wegański?

O produkcie wegańskim można mówić wtedy, kiedy zawiera on guanylan i inozynian disodowy, które mogą być pozyskiwane na drodze fermentacji cukrów lub z ekstraktu drożdżowego. Te składniki mogą jednak zostać uzyskane także z ryb czy mięsa. W tej perspektywie znaczenie ma więc dokładne pochodzenie 5′-rybonukleotydu disodowyego, by móc zakwalifikować produkt do grupy wegańskich.

E635 to jeden z ulepszaczy smaków, który odpowiada za smak i aromat wielu produktów. Nie ma szkodliwego działania na organizm człowieka, jednak niektórzy powinni ograniczyć jego spożywanie w swojej diecie. Oczywiście spożycie substancji w nadmiarze może prowadzić do rozmaitych reakcji pożądanych, dlatego należy uważać, zwłaszcza na produkty wysoko przetworzone o długim terminie przydatności. Szczególną ostrożność należy zachować także w przypadku kobiet w ciąży oraz małych dzieci.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
zieleń brylantowa

Zieleń brylantowa E142. Czy ten dodatek jest bezpieczny dla zdrowia?

Next Article
e300

E300 – czy kwas askorbinowy jest bezpiecznym dodatkiem do żywności? Poznaj właściwości i wpływ na zdrowie witaminy C!