z czego jest chałwa

Z czego jest chałwa? Poznaj rodzaje orientalnego przysmaku

Chałwa należy do najbardziej znanych deserów pochodzących z Turcji i Bliskiego Wschodu. Nie każdy jednak wie, jak wiele rodzajów chałwy istnieje i że deser ten może być wyrabiany z różnych składników. A więc z czego jest chałwa czy raczej – chałwy? Sprawdź!

Większość typów chałwy to słodkie wyroby cukiernicze przygotowywane na bazie karmelu i miazgi nasion oleistych. W wielu krajach wykorzystuje się sezam, ale mogą to być też nasiona słonecznika (specjalność ukraińska) czy orzechy. Są też inne rodzaje chałwy, powstające np. na bazie marchwi (w Indiach) czy semoliny. Z czego jest chałwa? Dowiedz się więcej na ten temat i poznaj podstawowe składniki tej przekąski.

Z czego jest chałwa sezamowa i gdzie można ją zjeść?

Większość wielbicieli wschodnich słodkości kojarzy chałwę przede wszystkim ze smakołykiem, którego głównym składnikiem jest miazga sezamowa doprowadzona do konsystencji pasty (tahini). Chałwa sezamowa jest dość sucha (choć w zależności od proporcji składników może być też oleista, ale wciąż o stałej konsystencji) i formuje się ją w bloki zdatne do krojenia. Chałwa sezamowa popularna jest w Turcji, na Bałkanach, w Grecji, Iranie, Syrii czy w krajach Azji Środkowej. Chałwy sezamowe produkują również polscy producenci słodyczy. Tureckie chałwy sezamowe (tahin helvasi) występują w różnych wersjach smakowych, spośród których najpopularniejsze są: waniliowa, pistacjowa oraz kakaowa. Chałwa sade to chałwa bez dodatków smakowych.

Z czego jest chałwa? Składniki chałwy sezamowej

Podstawowymi składnikami są pasta sezamowa i cukier (do masy karmelowej). W chałwach tureckich wykorzystuje się ponadto ekstrakt z mydlnicy lekarskiej, która w naturalny sposób ułatwia spienienie masy karmelowej. Zwykle w składzie spotkasz też regulator kwasowości (kwas cytrynowy) oraz aromaty (np. waniliowy) oraz dodatkowe składniki, jak orzechy czy kakao. Warto zwracać uwagę na to, aby chałwa nie zawierała dodatkowych substancji słodzących (w składzie jest już przecież cukier) ani tłuszczy utwardzonych (np. oleju palmowego). Sezam jest rośliną oleistą i wprowadzenie innego tłuszczu odbywa się tu kosztem sezamu – najważniejszego składnika tej chałwy!

Z czego jest chałwa z semoliny?

Chałwa przygotowywana na bazie semoliny, czyli gruboziarnistej mąki otrzymywanej z pszenicy twardej – durum, może mieć konsystencję zbliżoną do galaretki bądź wilgotnego, lekkiego ciasta. Ten rodzaj chałwy, często przygotowywanej w domach, jest popularny w Iranie, Turcji (irmik helvası), Somalii, Indiach czy Afganistanie. Oprócz semoliny do przygotowania tego deseru potrzebne są: cukier, olej (zwykle masło), woda, ewentualnie mleko oraz inne dodatki, jak orzechy, orzeszki piniowe itd. Chałwa ta jest pieczona z syropem cukrowym zapewniającym jej wilgotność. Ten deser można jeść na ciepło lub na zimno.

Z czego jest chałwa mączna (un helvası)?

Prosta chałwa przygotowywana w Turcji na bazie mąki, wody lub mleka, masła i cukru. Jest to deser robiony zwykle z okazji świąt religijnych, podczas Ramadanu, ale także po śmierci bliskiej osoby – to typowy deser przynoszony na stypę. Jest dość łatwa do wykonania i nie wymaga pieczenia, lecz gotowania składników w określonej kolejności aż do zgęstnienia chałwy. Chałwę mączną konsumuje się na zimno. Można ją jeść w wersji bez dodatków, z okazji świąt jednak często dodaje się do niej bakalie.

Z czego jest chałwa pişmaniye?

Popularna turecka odmiana lekkiej chałwy, którą można dostać i w polskich sklepach. Ten przysmak przypomina wyglądem i konsystencją watę cukrową (bądź kłębek wełny), ale różni się od niej składnikami i smakiem. A te są proste – mąka, cukier i masło. Trudniejsze jest natomiast wykonanie tej chałwy, wymaga bowiem tworzenia cienkich nici ze stopionego i ostudzonego, a następnie zmiękczonego cukru. Nici cukrowe miesza się z podsmażoną na maśle mąką. Później nici zwija się, tworząc chałwowy kłębek. Zwykle pişmaniye zawiera wanilię i może być udekorowane pistacjami. Występuje też w wersji kakaowej.

Z czego jest chałwa słonecznikowa?

Ten rodzaj chałwy popularny jest przede wszystkim w krajach Europy Wschodniej (byłego ZSRR), w Rumunii i Bułgarii. Prażone ziarna słonecznika zastępują tu sezam. Do chałwy dodaje się często aromat waniliowy, kakao lub orzechy.

Czy chałwa jest zdrowa?

Chałwa to przekąska kaloryczna i bardzo sycąca. W 100 g produktu kryje się przeciętnie około 470 kcal. Warto jednak wspomnieć także o jej właściwościach prozdrowotnych. Pamiętaj, że wartościowe składniki znajdziesz w jak najbardziej naturalnych chałwach, pozbawionych zbędnych dodatków, o krótkim składzie. Chałwa sezamowa zawiera wielonienasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę C, witaminę E, magnez, potas, fosfor, żelazo i wapń. Najzdrowsza jest chałwa o jak najwyższej zawartości sezamu, rzędu ok. 50% i więcej. 

Chałwa w Turcji

Chałwa to nie tylko dobry deser, pasujący idealnie do herbaty czy kawy. To także dająca dużo energii przekąska, idealna np. na dłuższe wycieczki. W Turcji jest to nie tylko deser, ale także często element śniadania! Smak chałwy jest specyficzny, trzeba ją lubić. Jeśli przemawia do ciebie ten smakołyk, sięgnij po niego, ale zachowaj umiar. 

Podsumowanie

Znasz już skład chałwy i poszczególne jej rodzaje. Chcąc poznać smak tradycyjnej chałwy, wcale nie musisz odbywać długich, egzotycznych wycieczek. Obecnie na miejscu również kupisz wysokiej jakości produkty. Pamiętaj o tym, aby czytać informacje zawarte na opakowaniu!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
e150a

E150a – karmel jasny. W jakich produktach go znajdziesz?

Next Article
z czego jest hummus

Z czego jest hummus? Czy warto jeść pastę z ciecierzycy?

Related Posts