z czego jest cukier

Z czego jest cukier i jakie ma wartości odżywcze?

Z czego jest cukier spożywczy? Jak wygląda proces jego produkcji? Czy różnią się od siebie poszczególne odmiany słodzideł? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku.

Cukier stołowy z chemicznego punktu widzenia jest sacharozą, czyli węglowodanem zbudowanym z jednej cząstki glukozy oraz jednej fruktozy. Substancja ma postać białych kryształów rozpuszczalnych w wodzie. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest oczywiście słodki smak. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, z czego jest cukier oraz przedstawimy różnice między jego rodzajami. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Sacharoza – gdzie się znajduje?

Sacharoza, czyli dwucukier w największym stężeniu występuje w burakach cukrowych oraz trzcinie cukrowej. Jednak to nie jedyne rośliny, w których można go znaleźć. Poza tym zawierają go także niektóre warzywa oraz owoce.

Z czego jest cukier? Rodzaje

Z czego jest cukier, który znajduje się w twoim domu? Odpowiedź na to pytanie zależy od jego rodzaju. W dalszej części tekstu przedstawimy najpopularniejsze słodzidła.

Cukier biały

Biały cukier to jeden z najpopularniejszych słodzików nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy oraz świata. Surowcem do jego produkcji są wcześniej wspomniane buraki cukrowe lub trzcina cukrowa. By zachował on swój biały kolor, poddaje się go procesowi rafinacji, podczas którego usuwa się wszystkie związki chemiczne poza sacharozą.

Cukier buraczany i trzcinowy

Większość białego cukru w krajach europejskich jest produkowanych z buraków, ponieważ najłatwiej uprawia się je w klimacie umiarkowanym. Odmianą trzcinową częściej słodzi się w państwach znajdujących się na terenach subtropikalnych bądź tropikalnych.

Z czego jest cukier trzcinowy nazywany także brązowym? Poza sacharozą zawiera on także melasę – to właśnie ona nadaje mu charakterystyczną złotą barwę. Jednak nie jest to jej jedyna właściwość. Poza tym sprawia ona, że uwalnianie cukru do krwi jest znacznie wolniejsze, niż ma to miejsce w przypadku czystej sacharozy, dzięki czemu jego spożycie jest bezpieczniejsze dla diabetyków. Dodatkowo wzbogaca on napój o cenne składniki mineralne.

Syrop z hydrolizy pszenicy

We wcześniej wspomnianych rodzajach cukru głównym składnikiem była sacharoza. W przypadku syropu z hydrolizy pszenicy główną substancją jest glukoza, czyli cukier prosty. Takie słodzidło ma przezroczystą barwę, w zależności od metody produkcji może mieć ono formę stałą lub płynną. Stosunkowo rzadko wykorzystuje się go do słodzenia napojów w domach, ale doskonale sprawdza się w roli słodzika piekarnictwie oraz cukiernictwie.

Jak wytwarza się cukier?

Już wiesz, z czego jest cukier, a teraz opowiemy więcej o procesie jego produkcji. Na początku niezbędne jest wyselekcjonowanie odpowiednich surowców. W Polsce będą to przede wszystkim buraki, jednak na początku niezbędne jest zweryfikowanie, czy posiadają one odpowiednią ilość cukru.

Odpowiednio dobrane buraki przerabia się na sok, który następnie należy zagęścić, a na koniec poddać procesowi krystalizacji. Końcowym efektem jest biały cukier, a otrzymywanym produktem ubocznym melasa, którą zwykle dodaje się do alkoholu bądź drożdży.

Zalecenia dotyczące spożycia cukru spożywczego

Biorąc pod uwagę, z czego jest cukier, dość łatwo domyślić się, że ma on wysoką wartość energetyczną, a jednocześnie niewiele składników odżywczych. Niestety obecnie producenci żywności dodają go już nie tylko do słodyczy, ale także do takich produktów jak płatki śniadaniowe czy jogurty. W efekcie większość osób spożywa cukier w nadmiarze, co prowadzi do wzrostu zachorowań na cukrzycę, otyłość oraz wielu innych schorzeń.

Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia zdrowe osoby dorosłe powinny dostarczać maksymalnie 10% spożywanych kcal z cukrów sztucznie dodanych do żywności. Lekarze coraz częściej zwracają także uwagę na to, że najlepiej ograniczyć tę wartość do 5% i unikać nadmiernego spożycia.

Erytrytol – doskonały zamienniki cukru?

Poza klasycznymi słodzidłami na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw. Mając na uwadzę, z czego produkowany jest erytrytol, warto rozważyć jego stosowanie. To doskonały zamiennik, który będzie lepszym wyborem nie tylko dla twojego zdrowia, ale także dla środowiska naturalnego.

Wiedząc, z czego jest cukier, możesz świadomiej dokonywać wyborów żywieniowych. Pamiętaj o stosowaniu zbilansowanej diety oraz codziennej dawce aktywności fizycznej, by zadbać o swoje zdrowie.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
z czego jest smalec

Z czego jest smalec? Poznaj jego wartości odżywcze

Next Article
e102

E102 (tartrazyna) – jaki wpływ na zdrowie ma ten sztuczny barwnik?

Related Posts