z czego jest hummus

Z czego jest hummus? Czy warto jeść pastę z ciecierzycy?

Z czego jest hummus? Dlaczego warto spożywać go każdego dnia? Jak przygotować to danie samodzielnie w domu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Dowiedz się więcej.

Hummus to popularne danie z kuchni bliskowschodniej. Zazwyczaj podaje się go w formie dodatku do obiadu, jednak może być także samodzielną przekąską. W poradniku wyjaśnimy, z czego jest hummus oraz opowiemy o jego wartościach odżywczych. Przeczytaj, by poznać lepiej tę wyjątkową potrawę oraz nauczyć się przygotowywać ją samodzielnie.

Z czego jest hummus?

W krajach Bliskiego Wschodu hummus je się od tysięcy lat, a od niedawna cieszy się coraz większą popularnością także w państwach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Co sprawia, że uwielbiają go ludzie z zakątków całego świata?

Na początku warto zacząć od znalezienia odpowiedzi na pytanie „Z czego jest hummus?”. Potrawa składa się przede wszystkim z ciecierzycy, której ugotowane ziarna miksuje się do miękkości. Następnie do strączków dodaje się tahini, czyli pastę sezamową. Tradycyjny hummus zawiera także sól, czosnek, sok z cytryny oraz oliwę z oliwek.

Ze względu na ogromną popularność pasty pojawia się coraz więcej przepisów na jej przygotowanie. Zamiast ciecierzycy można użyć innych nasion roślin strączkowych, na przykład bobu lub soczewicy. By zwiększyć walory smakowe dipu, warto eksperymentować z różnymi dodatkami. W tej roli świetnie sprawdzają się przyprawy takie jak kolendra czy kmin rzymskich, jednak pamiętaj, że podczas gotowania ogranicza jedynie wyobraźnia.

Co znajdziesz w porcji hummusu?

Zanim przejdziemy do omówienia właściwości prozdrowotnych tego dania, należy znaleźć odpowiedź na pytanie „Z czego jest hummus z chemicznego punktu widzenia?”.

Spożycie 100 gramów tego produktu dostarcza następujących wartości odżywczych:

  • 166 kalorii;
  • 10 gramów białka,
  • 8 gramów tłuszczu,
  • 14 gramów węglowodanów,
  • 6 gramów błonnika.

Poza tym w gotowym lub domowych hummusie znajdują się także: witamina A, kwas foliowy, witamina B6, niacyna, ryboflawina oraz tiamina. W dodatku jest on doskonałym źródłem minerałów m.in. wapnia, żelaza, magnezu, potasu, cynku i selenu.

Dlaczego warto włączyć hummus do codziennej diety?

Istnieje wiele powodów, dla których warto jeść hummus. Przede wszystkim zawiera on dużo białka, które daje uczucie sytości na długo i zapobiega podjadaniu między posiłkami. To także świetne źródła aminokwasów dla osób będących na diecie roślinnej. Hummus podobnie jak tofu jest jednym z ulubionych dań wegetarian i wegan, a jego spożycie zmniejsza ryzyko zachorowania na anemię. Jeśli chcesz dowiedzieć się, z czego jest tofu, przeczytaj nasz poradnik.

Hummus ma niski indeks glikemiczny, w związku z czym może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi. To niezwykle ważnie dla osób cierpiących nie tylko z powodu cukrzycy, ale także insulinooporności, otyłości oraz nadwagi.

Z czego jest hummus? Przede wszystkim z ciecierzycy, a ta stanowi bogate źródło antyoksydantów, saponiny, kwasu fitynowego oraz błonnika – związków, których spożycie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego.

Ponadto hummus zawiera składniki mineralne niezbędne do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Znajdziesz w nim również witaminę C oraz inne składniki o udowodnionym naukowo działaniu przeciwzapalnym.

Bliski wschód w twojej kuchni – przepis na hummus klasyczny

Do przygotowania hummus potrzebujesz:

  • 1 szklanki ugotowanej ciecierzycy,
  • 1/4 szklanki tahini, czyli pasty z sezamu,
  • 1 ząbka czosnku,
  • łyżeczki kuminu,
  • 2 łyżek soku z cytryny.

Już wiesz, z czego jest hummus, teraz nauczysz się przygotowywać go samodzielnie. Na początku ziarna ciecierzycy zmiksuj na gładką pastę przy pomocy blendera o wysokiej mocy. Następnie dodaj tahini, przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z cytryny oraz przyprawy i dokładnie wymieszaj. Na koniec polej hummus odrobiną oliwy z oliwek.

Tak przygotowaną pastę możesz zjadać w towarzystwie świeżych warzyw lub pieczywa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać ją do sałatki zamiast tradycyjnego majonezu pełnego złego cholesterolu.

Hummus to danie kuchni bliskowschodniej, które jest nie tylko wyjątkowo smaczne, ale także zdrowe. Zawarta w nim ciecierzyca oraz sezam stanowią doskonałe źródło białka, błonnika, witamin, mikro i makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
z czego jest chałwa

Z czego jest chałwa? Poznaj rodzaje orientalnego przysmaku

Next Article
z czego jest pasztet

Z czego jest pasztet? Kaloryczność a rodzaje pasztetu

Related Posts