Majonez stanowi bazę do tworzenia rozmaitych sosów m.in. andaluzyjskiego, alzackiego, rosyjskiego, duńskiego oraz tatarskiego. Jest składnikiem licznych sałatek oraz innych dań. Co ciekawe, chociaż prawdopodobnie wynaleziono go na terenie Francji, jego przemysłowa produkcja rozpoczęła się w Nowym Jorku. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, z czego jest majonez oraz poznać jego wartości odżywcze.
Historia majonezu
Badacze przypuszczają, że majonez był znany w regionie basenu śródziemnego od wieków, jednak nie istnieją dowody, które niepodważalnie potwierdzałyby tę tezę. Co ciekawe wokół historii powstania tej emulsji powstało wiele teorii oraz legend. Które z nich są najpopularniejsze?
Według niektórych ojczyzną majonezu jest miasto Mahón, czyli stolica Minorki – jednej z wysp Balearów. Kiedy zostało ono zajęte przez Francuzów, mieszkańcy mieli zrobić dla nich sos, który nazwali salsa mahonesa. Najeźdźcy, chcącdowiedzieć się, z czego jest majonez, wykradli sekretny przepis. Zabrali go ze sobą do Francji, gdzie szybko zdobył ogromną popularność.
Część osób uważa, że majonez był przyczyną rezygnacji z prowadzenia wojen religijnych przez Henryka IV. Dlaczego? Legenda mówi, że przegrana bitwa Gwizjuszów z Walezjuszami w XVI wieku miała związek ze spożyciem przez księcia Karola kurczaka z sosem majonezowym. Danie wywołało u niego ogromne problemy żołądkowe, co zakończyło się klęską całej armii.
Chociaż majonez powstał w Europie, to jego masowa produkcja zaczęła się za oceanem, dzięki przedsiębiorcy pochodzącemu z Niemiec. Richard Hellmann zaczął sprzedawać majonez w swoich delikatesach, gdzie szybko stał się jednym z najchętniej kupowanych produktów. Mimo upływu ponad 100 lat produkty Hellmann’s cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie.
Z czego jest majonez?
Czy wiesz, z czego jest majonez? Według najlepszych kucharzy powinien on zawierać jedynie następujące składniki: olej lub oliwę z oliwek, żółtka jaj, musztardę, ocet, sok z cytryny, wodę oraz przyprawy. Niestety taki skład mają głównie domowe majonezy lub nieliczne wyroby rzemieślnicze.
Z czego jest majonez ze sklepu? Do jego produkcji dodatkowo używa się takich składników jak: sól wapniowo-disodowa, skrobia modyfikowana, karoteny, jajka w proszku, sorbinian potasu, benzoesan sodu, guma guar oraz guma ksantanowa. Większość z nich jest sztucznie syntezowana w laboratoriach.
Składniki odżywcze oraz właściwości majonezu
Czy majonez jest zdrowy? Większość dietetyków jest zgodna co do tego, że jego używanie ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Kaloryczność oraz zawartość niebezpiecznych tłuszczów w majonezie zależy od rodzaju produktu. Wyróżnia się między innymi:
- majonez wysokotłuszczowy o zawartości tłuszczu powyżej 78,5%;
- majonez stołowy, który zawiera od 50,5 do 78,5% tłuszczu;
- majonez niskotłuszczowy zawierający mniej niż 50,5% tłuszczu.
Biorąc pod uwagę, z czego jest majonez wysokotłuszczowy, dość łatwo domyślić się, że to nie najzdrowszy wybór. Jedna łyżka tego produktu zawiera prawie 100 kalorii, które pochodzą przede wszystkim z tłuszczu. Najbardziej niebezpieczny jest oczywiście ten znajdujący się w żółtkach jaj. Dlaczego? Przede wszystkim zawiera on duże ilości złego cholesterolu, a w dodatku składa się przede wszystkim z tłuszczy nasyconych.
Poza tłuszczem majonez zawiera niewielką ilość białka oraz węglowodanów. Można znaleźć w nim śladowe ilości witamin, mikro oraz makroelementów, jednak jest ich zbyt mało, by mogły zaspokoić dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka.
Domowy majonez – przepis
Już wiesz, z czego jest majonez, jednak by go uzyskać nie wystarczy zwyczajnie wymieszać tych składników. Poznaj prosty przepis na majonez, który zawsze wychodzi.
Składniki:
- 1 żółtko,
- 3/4 szklanki oleju rzepakowego,
- 1 łyżeczka musztardy dijon,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- szczypta cukru pudru,
- szczypta soli.
Wszystkie składniki poza olejem umieść w misce i wymieszaj przy użyciu blendera o wysokiej mocy. Cały czas blendując, zacznij powoli wlewać olej. Po kilku minutach twój majonez domowy będzie gotowy do spożycia.
Wiedząc, z czego jest majonez, możesz świadomiej komponować swoją dietę. Pamiętaj, by nie jeść go w zbyt dużych ilościach, ponieważ to produkt wysokokaloryczny pozbawiony najważniejszych składników odżywczych.
Zobacz także:
- Z czego jest hummus? Czy warto jeść pastę z ciecierzycy?
- Z czego jest pasztet? Kaloryczność a rodzaje pasztetu
- Z czego jest musztarda? Składniki odżywcze i właściwości
- Z czego jest smalec? Poznaj jego wartości odżywcze
- Z czego jest biała czekolada? Poznaj sekret tej słodkiej przekąski!