z czego jest marcepan

Z czego jest marcepan? Poznaj składniki słodkiego przysmaku

Z czego jest marcepan – słodki i wyrafinowany przysmak, tak lubiany przez amatorów słodkości? Sprawdź, z czego powinien się składać wyrób cukierniczy, aby mógł być nazwany faktycznie marcepanem.

Marcepan to słodki przysmak, znany ludziom już od setek lat. Do Europy przywędrował już w średniowieczu. Tak dawniej, jak i dziś miał posmak deseru ekskluzywnego, zarezerwowanego na szczególne okazje. Marcepan ceniony był przez różnych władców i jadany na dworach. Przyjęło się, że oryginalna receptura marcepanu pochodzi z krajów arabskich. Z czego jest marcepan? Czy można go przygotować samodzielnie w domu? Dowiedz się więcej na temat tego smakołyku!

Z czego jest marcepan?

Aby powstał marcepan, potrzebna jest masa prażonych, posiekanych lub zmielonych migdałów i cukru (czasem miodu). W procesie produkcji migdały wraz z cukrem są podgrzewane w celu obniżenia zawartości wody w masie.

Z czego jest marcepan? Migdały, cukier i…?

Migdały i cukier to oczywiście podstawowe składniki tego wyrobu cukierniczego, ale jak się. Okazuje – niejedyne. Jeżeli jesteś w ciąży koniecznie sprawdź czy możesz spożywać migdały tu: https://lupiko.pl/migdaly-w-ciazy. Dla wzmocnienia aromatu do masy marcepanowej dodaje się olejku migdałowego bądź likieru amaretto. Często w przepisach na masę marcepanową występują również jajka. Oprócz klasycznego marcepanu istnieją także różne wariacje na temat tego przysmaku. I tak, często spotykany jest np. marcepan oblany czekoladą. Czekolada powinna cechować się wysoką zawartością kakao. Do masy marcepanowej często dodaje się ponadto cynamon czy liofilizowane bądź suszone owoce.

Ile migdałów ma dobry marcepan?

Wiesz już, z czego jest marcepan, ale od czego uzależniona jest jego jakość? Jakość marcepanu zależy przede wszystkim od stosunku ilości wykorzystanych do masy migdałów do cukru. Zawartość migdałów powinna wynosić co najmniej 50%. Wskaźnikiem jakości marcepanu jest też, tak jak w przypadku wielu innych wyrobów, krótki skład. Zwróć uwagę na to, czy produkt nie zawiera innych tłuszczów, sztucznych substancji zapachowych. Do gotowych wyrobów z marcepanu często dodaje się też substancje konserwujące, emulgatory i przeciwutleniacze. Mają one za zadanie przedłużyć świeżość wyrobu, ale nie są zdrowe. Im będzie ich mniej, tym lepiej.  

Marcepan – wartości odżywcze

Marcepan jest przekąską, z którą trzeba uważać – zawiera sporo cukru. Jego kaloryczność jest spora, bo 100 g produktu to około 450 kcal. Ale czy marcepan jest zdrowy? Migdały zawierają witaminy z grupy B, witaminę E, stanowią także źródło zdrowych tłuszczy, pomagających obniżyć poziom złego cholesterolu.

Z czego jest marcepan? Prosty przepis na marcepan w domu

Do przygotowania domowego marcepanu potrzebujesz następujących składników:

  • 250 g (1 szklanka) zmielonych migdałów bez skórki,
  • 250 g (1 szklanka) cukru pudru,
  • 1 łyżeczka olejku (aromatu) migdałowego lub 60 ml likieru amaretto.

Zalej nałożone do miseczki migdały wrzątkiem i odczekaj 5–10 minut. Ściągnij z nich skórkę i dokładnie osusz na ściereczce. Następnie zmiel migdały przy pomocy blendera. Miel tak długo, aż powstanie jednolita masa bez wyczuwalnych kawałków, lekko tłusta i dająca się łatwo zagniatać. Połącz migdały z przesianym cukrem pudrem, a następnie małymi porcjami dodawaj likier bądź olejek. Wymieszaj całość, aby powstała spójna, elastyczna i łatwa w formowaniu masa. Uformuj kulę i wstaw do lodówki. Gotowe! Masę można przechowywać przez kilka tygodni.

Jak wykorzystać masę marcepanową?

Plastyczność masy marcepanowej sprawia, że nadaje się ona zarówno do tworzenia osobnych słodyczy, jak i do dekoracji innych wyrobów cukierniczych. Marcepan z powodzeniem przyozdobi torty, mazurki czy ciasteczka. Rozwałkowaną masą można obłożyć cały tort. Świetną zabawą jest z kolei formowanie masy marcepanowej w figurki czy wielkanocne słodkie jajeczka. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu w kuchni z najbliższymi. Jeśli nie chcesz samodzielnie zrobić marcepanu, możesz kupić gotową masę marcepanową, także tę w różnych kolorach dzięki dodatkowi barwników.

Zastępniki marcepanu

Wyroby pokrewne marcepanowi tworzone są także z innych niż migdały surowców oleistych. Można spotkać „marcepany” z orzechów ziemnych (wówczas smakołyk ten nazywany jest arachipanem), nerkowca (keszupan), a także z ziaren słonecznika, jąder pestek moreli czy białego maku. Czasami masy te aromatyzuje się aromatem migdałowym, aby upodobnić je do oryginalnego marcepanu. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz spróbować produktu zbliżonego do oryginalnego, tradycyjnego przepisu, musisz szukać marcepanu z jak największą ilością masy migdałowej w składzie.

Marcepan – garść historycznych ciekawostek

Wiesz już, z czego jest marcepan i wiesz, że znany jest co najmniej od średniowiecza. Choć powszechnie przyjmuje się, że oryginalna receptura powstała gdzieś w krajach arabskich, prawa do tego „wynalazku” roszczą sobie również Węgrzy (w miejscowości Szentendre znajduje się nawet Muzeum Marcepanu) i Włosi. Marcepan dawniej cieszył się ogromną popularnością w całej Europie. Stracił na znaczeniu dopiero po pojawieniu się czekolady na szerszą skalę. 

Chcąc przygotować marcepan, musisz zastosować się do zaledwie kilku prostych kroków. Możesz też kupić gotową masę marcepanową i tworzyć z niej prawdziwe cuda!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
e120

E120 – popularny barwnik koszenila, kwas karminowy: zastosowanie, szkodliwość, dzienne spożycie. Czy ten składnik jest odpowiedni dla wegetarian i wegan?

Next Article
e440

Pektyna to znany dodatek do żywności. Jak wpływa na jej jakość? Gdzie występuje najczęściej? Sprawdź!

Related Posts