Polska wódka cieszy się taką popularnością oraz uznaniem, że stanowi odrębną chronioną prawnie kategorie alkoholi etylowych. Jeśli pijesz ją w koktajlach lub samodzielnie, zapoznaj się z informacjami na jej temat. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, z czego jest wódka oraz opowiemy o procesie produkcji tego mocnego alkoholu.
Z czego jest wódka? Jak wygląda produkcja spirytusu?
Według definicji wódka to napój powstały w wyniku zmieszania spirytusu ratyfikowanego oraz wody. Zatem jego produkcja zaczyna się od wytworzenia spirytusu. Z jakich surowców można go przyrządzić? Najczęściej będą to różne gatunki zbóż lub ziemniaki. Różnice między trunkami wyprodukowanymi z poszczególnych składników omówimy w dalszej części tekstu.
Na początku zebrane surowce należy starannie oczyścić – w przypadku zbóż polega to na oddzieleniu ziarenek od plew, z kolei ziemniaki trzeba umyć w ciepłej wodzie. Następnie surowce należy poddać obróbce – rozdrobnieniu, ekspozycji na wysokie temperatury lub ciśnienie, by wyodrębnić z nich skrobię. Kolejnym etapem produkcji jest przygotowanie zacieru przy pomocy enzymów.
Powstały kleik skrobiowy poddaje się fermentacji z użyciem drożdży – w wyniku tego procesu otrzymuje się alkohol. Taki roztwór jest zanieczyszczony i wymaga przeprowadzenia destylacji, która polega na podgrzewaniu płynu, a następnie skraplaniu go oraz zbieraniu. By uzyskać spirytus trzeba powtórzyć ten proces kilkukrotnie.
Ostatnim etap produkcji to rektyfikacja. Polega ona na oczyszczeniu alkoholu, poddaniu go odpowiednim procesom chemicznym, a na koniec zebraniu jedynie tych składników, które są pożądane. Na koniec wystarczy wymieszać spirytus z wodą demineralizowaną by móc cieszyć się trunkiem o optymalnej zawartości alkoholu.
Z czego jest wódka? Jej głównym składnikiem jest oczywiście uzyskany destylat. Zawartość alkoholu w spirytusie to zazwyczaj 96 procent, dlatego podczas produkcji wódki, należy zmieszać go z wodą, po czym przefiltrować, by wytworzyć trunek o odpowiednim składzie oraz aromacie.
Historia produkcji wódki
Według historyków i badaczy historia produkcji wódki zaczęła się około 3500 roku p.n.e., a więc ponad 5 tysięcy lat temu. Chociaż ludzie już wtedy znali proces destylacji, otrzymywany przez nich alkohol był tak zanieczyszczony, że nie spożywano go dla jego walorów smakowych. Aż do XV–XVI wieku używano go przede wszystkim do wytwarzana lekarstw, perfum, olejków eterycznych oraz do przeprowadzania różnego rodzaju eksperymentów.
Około 500 lat temu zaczęto produkować alkohol, którego jakość pozwalała na jego rekreacyjne spożywanie. Z czego była wódka pita przez naszych przodków? Na początku korzystano z innych trunków (najczęściej z win), w późniejszych latach zaczęto wykorzystywać zboża, a w XX wieku ziemniaki. Wraz z rozwojem technologii produkcji wódki w Polsce, napój stawał się coraz tańszy, a w efekcie łatwiej dostępny. Do kieliszka mogli zaglądać już nie tylko arystokraci, ale też chłopi, a trunek nie był zarezerwowany jedynie na najważniejsze okazje.
Chociaż trunek jest kojarzony przede wszystkim z Rosją, w rzeczywistości do krajów pasa wódki należy wiele państw Europy środkowowschodniej oraz Skandynawii. Obecnie napój ten jest spożywany na całym świecie i szybko zdobył większą popularność niż whisky, tequila, rum oraz gin.
Wódki ze zbóż – co warto o nich wiedzieć?
W polskich gorzelniach najczęściej destylowane są następujące gatunki zbóż:
- żyto,
- pszenica,
- pszenżyto,
- jęczmień,
- owies.
Najdelikatniejsze w smaku są wódki czyste wytwarzane z pszenicy, te otrzymywane z żyta charakteryzuje bardziej wyrazisty aromat doceniany przez prawdziwych koneserów. W krajach UE coraz popularniejsze stają się także odmiany aromatyzowane, które również najczęściej produkuje się na bazie zbóż.
Z czego jest wódka smakowa? Poza wodą oraz spirytusem rektyfikowanym zawiera ona m.in.: cukier, substancje słodzące, barwniki, wyciągi roślinne, aromaty i olejki. Zazwyczaj ma on niższą zawartość alkoholu niż czysta wódka, ale mimo to charakteryzuje ją wyższa kaloryczność – w jednej litrowej butelce może znajdować się nawet 100 gramów białego cukru.
Czym charakteryzuje się wódka z ziemniaków?
Napój spirytusowy najłatwiej jest wyprodukować ze zbóż, jednak nierzadko wytwarza się go także z ziemniaków. Chociaż proces produkcji jest nieco bardziej skomplikowany, to otrzymany trunek charakteryzuje wyjątkowo delikatny aromat oraz przyjemna konsystencja. Najczęściej pije się ją samodzielnie już w delikatnie słodkich kompozycjach smakowych.
W zależności od tego, z czego jest wódka, może ona mieć różny smak. Najczęściej wytwarza się ją ze zbóż lub ziemniaków. Proces jej produkcji jest doskonalony od wieków i obecnie obejmuje kilka skomplikowanych etapów.
Zobacz także:
- Z czego jest ocet? Poznaj różne rodzaje octu
- Skrobia modyfikowana spełnia w przemyśle spożywczym liczne funkcje. Dlaczego E1422 jest ważnym dodatkiem spożywczym?
- Z czego jest kasza jaglana? Jedna z najzdrowszych kasz bez tajemnic
- Z czego jest musztarda? Składniki odżywcze i właściwości
- Z czego produkowany jest erytrytol – zamiennik cukru?