e151

E151 – czerń brylantowa. Czy ten barwnik spożywczy jest bezpieczny?

E151, czyli czerń brylantowa, to jeden z najbardziej kontrowersyjnych barwników żywnościowych. Skąd bierze się jego zła sława? Czy naprawdę może negatywnie wpływać na nasz organizm? Sprawdź to!

Czerń brylantowa PN to barwnik, który nadaje żywności intensywnie czarnego koloru. Od lat toczą się wokół niej szerokie dyskusje, a wśród konsumentów nie brakuje osób nastawionych bardzo negatywnie. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jakie są fakty i jak przedstawia się aktualny stań badań nad E151. 

Czerń brylantowa E151 – charakterystyka

Na początku warto przyjrzeć się nazewnictwu. Przez długi czas funkcjonowało bowiem określenie czerń brylantowa BN (bez numeru). Odnosiło się to do tego, że barwnik wprowadzono na rynek, zanim zaczęły funkcjonować e-kody. Obecnie jednak za poprawną uznaje się nazwę czerń brylantowa PN, w skrócie od angielskiego patent black.

Jest to syntetyczny barwnik, który poprzez reakcję aniliny z formaldehydem w obecności amoniaku. Nadaje on produktom ciemne lub wręcz całkowicie czarne zabarwienie, całkowicie przekształcając jej wygląd. 

E151 – kontrowersje wokół tego barwnika

Nie da się ukryć, że E151 jest substancją wyjątkowo kontrowersyjną. Wszystko ze względu na informacje o potencjalnym działaniu kancerogennym. Czerń brylantowa ma wywoływać nowotwory u niektórych ludzi a przy tym mieć negatywny wpływ na dzieci (między innymi powodować u nich nadpobudliwość).  Na fali tych wiadomości w wielu krajach (między innymi Kanadzie, czy Japonii) zabroniono stosowania tego dodatku w produktach spożywczych. 

W Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej czarny barwnik azowy jest dopuszczony do użytku z ograniczeniem do 200 mg/kg produktu.

Czy czerń brylantowa jest bezpieczna?

Zastosowanie czerni brylantowej w żywności jest kontrowersyjne. Warto jednak zaznaczyć, że w świetle aktualnych badań niewielkie spożycie tego barwnika nie powinno powodować żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Wąska grupa osób, przede wszystkim tych z nadwrażliwością na salicylany powinna jednak z niego zrezygnować na rzecz innych, tych bardziej naturalnych. 

Brylantowa czerń może uczulać, co objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. W niektórych przypadkach mogą pojawić się również przebarwienia na skórze i lekka opuchlizna. 

Gdzie znajdziemy czerń brylantową? 

Czerń brylantowa E151 jest barwnikiem bardzo dobrze rozpuszczalnym w wodzie. Znajdziemy ją w niektórych wyrobach cukierniczych, ale także w serach, wędlinach, czy napojach. Ten barwnik może znaleźć się również w tanim kawiorze. Wówczas wykorzystuje się go do „podkręcenia” barwy ikry. 

E151, czyli czerń brylantowa to jeden z najbardziej kontrowersyjnych e-kodów. Obecnie coraz rzadziej spotykamy go w żywności od sprawdzonych producentów. Świadomi konsumenci zwracają bowiem uwagę na składy i wybierają bardziej naturalne barwniki, takie jak przykład ekstrakt z buraków. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
e124

E124, czyli czerwień koszenilowa: zastosowanie i wpływ na zdrowie

Next Article
e412

E412 (Guma guar) – właściwości, zastosowanie, szkodliwość oraz wpływ na zdrowie. Poznaj najważniejsze informacje!

Related Posts