e162

E162, czyli betanina – właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo

E162 to betanina – naturalny dodatek do żywności. Służy do barwienia produktów spożywczych na kolor ciemnoczerwony. Czy ta substancja jest korzystna dla zdrowia?

E162 – betanina lub czerwień buraczana to naturalna substancja, którą pozyskuje się z buraka ćwikłowego. Ze względu na intensywny kolor ekstraktu, betanina ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, gdzie wykorzystuje się ją do barwienia żywności na kolory czerwony i fioletowy. Jeżeli więc jest to barwnik pochodzenia naturalnego, powinien on być bezpieczny dla zdrowia człowieka. Jednak, czy na pewno? Sprawdźmy!

E162 – co to dokładnie jest?

Betanina to organiczny związek chemiczny pochodzenia roślinnego. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nie jest jednak barwnikiem trwałym – działanie wysokiej temperatury i światła powoduje degradację pigmentu. Również zasadowe środowisko pH negatywnie wpływa na trwałość barwnika. Barwnik buraczany nie ma smaku, ani też zapachu, stąd jego zastosowanie jako dodatku do żywności jest bardzo uniwersalne.

E162 – w jakich produktach spożywczych się znajduje?

Betaninę znajdziemy w dżemach, jogurtach, galaretkach, kisielach, zupach, alkoholach kolorowych i napojach bezalkoholowych. 

Czy betanina jest korzystna dla zdrowia?

E162 jako substancja pochodzenia naturalnego nie tylko nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka, ale wręcz dla niego korzystna. Zawiera antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia i zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów. Betanina pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. 

E162 – dzienna dawka

Bezpieczeństwo czerwieni buraczanej ocenił Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Komisja zaznaczyła, że badania dotyczące ewentualnej toksyczności betaniny są dość ograniczone. Nie ma też doniesień, dotyczących negatywnego wpływu na płodność. W wyniku tak ograniczonych danych komisja stwierdziła, że niemożliwe jest ustalenie dziennej bezpiecznej dawki (ADI) dla E162. 

Bezpieczeństwo

Według EFSA stosowanie naturalnych barwników ma za sobą długą historię konsumpcji. Dodatkowo, poziomy narażenia na betaninę, jako dodatek do żywności prezentują się podobnie, jak w przypadku narażenia na substancję przy normalnej diecie. W związku z tym komisja uznała, że na podstawie zgłoszonych poziomów stosowania barwnika jako dodatku, nie budzi on obaw w kwestii bezpieczeństwa. 

Skutki uboczne

Spożywanie żywności z dodatkiem betaniny nie powoduje pojawienia się skutków ubocznych, ani też wystąpienia reakcji alergicznej. Betanina jest wchłaniana przez organizm tylko w niewielkiej ilościach, w większości jest wydalana wraz z moczem.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
kurkumina e100

Kurkumina E100 – co wyróżnia ten naturalny barwnik spożywczy?

Next Article
e122

E122, czyli azorubina: zastosowanie, szkodliwość, bezpieczna dawka

Related Posts