Związki chemiczne od lat wykorzystywane są w wielu dziedzinach życia. Znajdują swoje zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również w branży spożywczej. Przykładem takiego związku bez wątpienia jest E260, czyli kwas octowy. To jeden z najczęściej wykorzystywanych konserwantów i regulatorów kwasowości. Jednak skala jego możliwych przeznaczeń jest znacznie większa. Czym dokładnie jest kwas etanowy? Jak powstaje i gdzie można go znaleźć? Sprawdź, jak działa E260 oraz jaki jest jego wpływ na organizm człowieka!
Czym jest związek E260?
Kwas octowy powstaje w procesie fermentacji octowej. Organiczny związek chemiczny jest bezbarwną, żrącą substancją o charakterystycznym kwaśnym smaku. Wykazuje właściwości bakteriobójcze i higroskopijne (pochłaniające wilgoć). Kwas o symbolu E260 ma wysoką temperaturę wrzenia i nie jest odporny na zimno – zamarza już w 16 stopniach Celsjusza, przez co bywa nazywany kwasem octowym lodowatym. Kwas etanowy wytwarzany jest poprzez:
- utlenianie butanu;
- karbonylowanie metanolu, niskooktanowych benzyn lub aldehydu octowego;
- fermentację octową alkoholu etylowego.
Zastosowanie kwasu octowego w przemyśle
Związek chemiczny E260 wykazuje szerokie spektrum właściwości. Jest doskonałym regulatorem pH, przez co z powodzeniem wykorzystywany jest w kosmetyce. Świetnie sprawdza się również w roli produktu używanego do syntezy chemicznej w celu uzyskania kolejnych substancji. Inne zastosowania kwasu octowego to np.:
- garbowanie skór;
- farbowanie tkanin;
- produkcja sztucznego jedwabiu;
- usuwanie kamienia w systemach grzewczych;
- wytwarzanie środków czyszczących;
- uzyskiwanie środków dezynfekujących;
- uzdatnianie wody.
E260 – bezpieczny konserwant i dodatek smakowy
Ze względu na właściwości niszczące grzyby i wirusy oraz przedłużające trwałość produktów kwas octowy jest chętnie wykorzystywany w branży spożywczej. Używany jest do marynowania warzyw i owoców. Jest często spotykany w składzie:
- serów serwatkowych;
- majonezów;
- musztard;
- keczupów;
- napojów energetycznych;
- jogurtów;
- chleba;
- czekolady;
- płatków śniadaniowych.
Wpływ kwasu octowego na ludzki organizm
Kwas octowy stosowany w rozsądnych ilościach może wykazywać pozytywny wpływ na stan zdrowia. Badania naukowe jasno potwierdzają, że związek E260 wspomaga obniżanie ciśnienia, zmniejszanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak jego nadmierne spożywanie może prowadzić do podrażnień przewodu pokarmowego i dziąseł.
Kwas o symbolu E260 charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowania. Choć wspiera zdrowie i funkcjonowanie organizmu, nie powinien być używany w nadmiarze. Należy również pamiętać, że wdychanie jego ostrego zapachu może drażnić błony śluzowe.
Zobacz także:
- E261, czyli octan potasu – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie? Sprawdź, czy ten związek chemiczny jest szkodliwy!
- E330 (kwas cytrynowy) – czy spożywczy kwasek cytrynowy jest bezpieczny? Poznaj główne właściwości i zastosowanie!
- E385 – czym jest sól wapniowo-disodowa (EDTA), czyli częsty składnik majonezów? Poznaj zastosowanie i wpływ na zdrowie!
- E262, czyli octan sodu: właściwości, zastosowanie, szkodliwość
- E472e – czy popularny emulgator i dodatek do żywności jest bezpieczny? Poznaj jego właściwości i wpływ na organizm!