e407

E407 (karagen) – żelująca substancja budząca kontrowersje. Poznaj właściwości, zastosowanie i wpływ na ludzkie zdrowie!

E407 to symbol karagenu, który jest naturalną substancją żelującą. Dodatek do żywności pochodzi z wodorostów i znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Dowiedz się, jakie są najważniejsze funkcje karagenu i czy jest bezpieczny dla ludzi!

Na rynku znajduje się mnóstwo produktów zawierających karagen (E407). Pozyskiwana z wodorostów substancja jest chętnie wykorzystywanym dodatkiem do żywności. Znajduje jednak zastosowanie również w innych gałęziach przemysłu produkcyjnego. Pierwsze wzmianki dotyczące wykorzystania karagenu pochodzą z 1810 roku z Irlandii. Od tego czasu spektrum zastosowania substancji znacznie się zwiększyło. Zbudziły się również liczne kontrowersje dotyczące szkodliwości związku oraz wpływu na ludzkie zdrowie. Do czego służy karagen i czy jest bezpieczny? Sprawdźmy to!

Czym jest karagen E407?

E407 (karagen, nazywany również mchem irlandzkim) jest grupą związków polisacharydów, czyli cukrów złożonych, które zaliczane są do frakcji błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie. Karagen pozyskiwany jest z czerwonych wodorostów (alg) morskich należących do rodzaju Rhodophycea. Istotnym składnikiem jest śluz, który zawiera duże ilości karageniny. Jest naturalnie występującym węglowodanem. Substancje o symbolu E407 wykazują zdolność do tworzenia żeli, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Najbardziej popularnymi frakcjami karagenu wykorzystywanymi w przemyśle są Kappa, Lambda, Mi, Lota i Ni.

Właściwości i zastosowanie karagenu – alternatywa dla żelatyny?

Poszczególne formy karagenu różnią się między sobą masą cząsteczkową, stopniem siarczanowania i powiązanych kationów. Zazwyczaj substancje E407 są stosowane w formie soli wapniowych, potasowych i sodowych. W połączeniu z mączką chleba świętojańskiego i galaktomannanem karageny z powodzeniem zastępują żelatynę. W szczególności interesujące są ich właściwości żelowe, lepkość i doskonała rozpuszczalność. Karagen wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Używany jest do produkcji antybiotyków (tetracyklin), szamponów, kremów i past do zębów. Dodawany jest także do opatrunków.

Jak wykorzystuje się karagen? Przemysł spożywczy

Karagen jest dodawany do artykułów spożywczych ze względu na swoje funkcje zagęszczające. To jednak nie koniec jest właściwości. Związek E407 zapobiega rozwarstwianiu się produktów mlecznych i hamuje powstawanie kryształków lodu w wyrobach mrożonych (np. lody). W połączeniu z gumą Karaya zapobiega czerstwieniu chleba i przedłuża jego przydatność do spożycia. Poprawia także teksturę pieczywa i zwiększa wytrzymałość ciast. Karagen dodawany jest także do mięs – częściowo zastępuje tłuszcz w produktach mięsnych (pochodzenia zwierzęcego), zwiększa ich soczystość oraz zmniejsza wyciek soku komórkowego.

Jakie produkty mogą zawierać E407?

Lista produktów mogących zawierać E407 jest dość długa ze względu na właściwości żelujące, zagęszczające, zwilżające oraz stabilizujące. Karagen może znaleźć się na etykiecie produktów spożywczych, takich jak:

  • śmietana;
  • dżem;
  • przetwory mięsne;
  • mięso paczkowane;
  • desery (mleczne, puddingi, batony);
  • serki topione;
  • smarowidła;
  • budynie;
  • lody.

Karagen wykazuje odporność na działanie naszych enzymów trawiennych (nie ulega rozkładowi i nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym), dlatego wykorzystywany jest także do produkcji żywności niskoenergetycznej.

Szkodliwość karagenu – czy E407 jest bezpieczny dla zdrowia?

Karagen (E407) został wpisany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) na listę GRAS. Oznacza to, że substancja uważana jest za bezpieczną i nie powodującą skutków ubocznych. Z pewnością nie jest to jednak substancja prozdrowotna. Według doniesień zbyt duże spożycie karagenu może prowadzić nawet do powstania alergii czy zespołu jelita drażliwego i innych stanów zapalnych w obszarze przewodu pokarmowego. Wspomina się także o działaniu rakotwórczym i genotoksycznym. Jednak dotyczy to wyłącznie zdegradowanego karagenu, który nie jest stosowany jako dodatek do żywności.

Karagen jest powszechnie stosowaną substancją. Nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się przez nadmierne spożycie E407. Aby do tego nie dopuścić, nie należy przekraczać dopuszczalnego dziennego limitu spożycia (ADI), które zostało ustalone na poziomie 75 mg na każdy kilogram masy ciała.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
e163

E163 – antocyjany: zastosowanie, właściwości, bezpieczeństwo

Next Article
e141

E141, czyli kompleksy miedziowe. Poznaj ich właściwości i zastosowanie!

Related Posts