Węglan sodu (E500) uchodzi za substancję w pełni bezpieczną dla zdrowia człowieka, dlatego często wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym. Występuje jednak również w wielu innych preparatach czy produktach, np. w kosmetykach, lekach czy artykułach chemicznych. Czy może wywoływać skutki uboczne? Dowiedz się, jakie właściwości wykazuje ten związek i jakie jego spożycie w ciągu jednego dnia jest dozwolone.
Czym jest E500, czyli węglan sodu?
Jest to nic innego, jak sól sody oraz kwasu węglowego. By móc wykorzystywać ją w przemyśle, konieczne jest uprzednie wytworzenie się jej w reakcji chlorku sodu, dwutlenku węgla czy amoniaku. Tak naprawdę pod pojęciem węglanu sodu znajdują się trzy różne odmiany, a więc:
- E500 (I) – soda kalcynowana Na2CO3;
- E500 (II) – wodorowęglan sodu NaHCO3, soda oczyszczona;
- E500 (III) – soda śnieżna, Na3H(CO3)2.
Odmiana węglanu sodu
Soda oczyszczona, czyli wersja najbardziej podstawowa, z jednej strony popularna jest w przemyśle spożywczym, a z drugiej przy nadkwasocie. Wykazuje też właściwości zmiękczające wodę oraz chłonące wilgoć, dlatego w solach czy mydłach kosmetycznych można znaleźć właśnie ten związek.
E500 – właściwości i zastosowanie
Węglan sodu dostępny jest w postaci białego, higroskopijnego proszku o wysokiej rozpuszczalności w wodzie. Zyskał popularność w wielu gałęziach przemysłu, nie tylko w spożywczym, ale również przy:
- wytwarzaniu papieru;
- zmiękczaniu wody;
- produkcji środków chemicznych.
W jakich produktach znajduje się ta substancja? Przede wszystkim w:
- lodach;
- budyniu;
- słodzikach;
- dżemach;
- wyrobach czekoladowych i kakaowych,
- mleku zagęszczonym;
- proszku;
- krakersach;
- paluszkach;
- serach dojrzewających,
- maśle,
- produktach cukierniczych.
Najbardziej znane w tym względzie jest wykorzystanie węglanu sodu w żywności. E50 to z jednej strony substancja spulchniająca, a z drugiej stabilizująca i regulująca kwasowość.
Co może zawierać węglan sodu?
E500 jako dodatek wspomagający wzrost jest składnikiem szeregu środków i preparatów. Zyskał szeroką popularność w wyrobach cukierniczych, ale równie dobrze przy produkcji chemii (np. proszków do prania) czy kosmetyków.
Z kolei soda kalcynowana to przede wszystkim zastosowanie w produkcji środków chemicznych. Dodaje się ją do proszków czy płynów do płukania. Doskonale sprawdza się w przypadku cięższych zabrudzeń.
Szkodliwość E500 – czy ten związek wywołuje skutki uboczne?
Powszechnie uważa się, że węglan sodu (E500) jest całkowicie bezpieczną dla człowieka substancją. Należy pamiętać, że węglany sodu są w nim przetwarzane do dwutlenku węgla lub wydalane. Jak każdy związek chemiczny także E500 może spowodować różne reakcje niepożądane, jeśli zostanie spożyty w nadmiarze.
W takim przypadku może dojść do:
- biegunki;
- wymiotów;
- bólów głowy;
- uszkodzenia nerek;
- podrażnienia oczu.
Węglan sodu może szkodzić alergikom tylko w sytuacji, w której dojdzie do bezpośredniego kontaktu osoby chorej ze związkiem w czystej postaci. Może on niestety drażniąco wpływać na błonę śluzową. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, bez obaw mogą spożywać E500, jeżeli są to racjonalne ilości, np. w proszkach do pieczenia czy różnych wyrobach cukierniczych.
E500 – jak otrzymać związek?
Na skutek wdrożenia metody Solvaya powstaje węglowodór sodu, a następnie substancja właściwa, czyli E500. Najlepiej widać to na poniższym schemacie:
NaCl + H2O + NH3 + CO2 → NaHCO3 + NH4Cl
2NaHCO3 → Na2CO3 + CO2 + H2O
E500, czyli węglan sodu, można uzyskać m.in. w wyniku metody Solvaya (reakcja chlorku z dwutlenkiem węgla oraz amoniakiem). Substancja ta występuje w postaci stałej, jako bezwonny i bez smakowy produkt w formie kryształków. Węglan sodu to substancja, która pojawia się w licznych minerałach, natomiast samodzielnie znajduje się np. w jeziorach sodowych. Możesz znaleźć go w wybranych środkach chemicznych i substancjach spożywczych.
Zobacz także:
- E339 – fosforan sodu. Poznaj najważniejsze funkcje, zastosowanie i wpływ na zdrowie!
- E262, czyli octan sodu: właściwości, zastosowanie, szkodliwość
- E211, czyli benzoesan sodu: właściwości, zastosowanie, szkodliwość
- E450 – właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie. W jakich produktach najczęściej są wykorzystywane difosforany?
- E202, czyli sorbinian potasu: właściwości i zastosowanie. Czy ten konserwant jest szkodliwy?