likopen

Likopen – jakie są właściwości i zastosowanie E160d?

Likopen, oznaczony kodem E160d, to jeden z tych dodatków do żywności, które mają wyjątkowo silne działanie prozdrowotne. W jakich naturalnych produktach możemy go znaleźć? Jak stosowany jest w przemyśle? Podpowiadamy!
  • Likopen jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje naturalnie w wielu roślinach, przede wszystkim w pomidorach.
  • W przemyśle spożywczym likopen oznaczony jest kodem E160d.
  • Ten związek chemiczny stosowany jest w produkcji suplementów diety. Znajdziemy go również w produktach spożywczych, gdzie służy za naturalny barwnik. 
  • Likopen ma silne właściwości antyoksydacyjne. Zwalcza wolne rodniki i bywa stosowany w profilaktyce nowotworów. 
  • E160d nie jest szkodliwy dla organizmu. Wręcz przeciwnie, może przynieść nam wiele korzyści prozdrowotnych. 

Czym jest likopen? 

Likopen to organiczny związek chemiczny z grupy karotenoidów.  Odpowiada za czerwony kolor wielu owoców i warzyw, przede wszystkim świeżych pomidorów, ale także arbuzów, papai czy grejpfrutów. Chroni rośliny przed nadmiarem światła słonecznego i wynikającymi z niego uszkodzeniami. Bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach.

Likopen jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed uszkodzeniami komórek powodowanymi przez wolne rodniki. W związku z tym ma pozytywny wpływ na zdrowie. Może również zapobiegać wielu chorobom, takim jak problemy z układem krążenia, niektóre nowotwory i choroby oczu. Likopen jest również stosowany jako składnik produktów spożywczych oraz suplementów diety.

Jakie są właściwości zdrowotne likopenu? 

Likopen jest karotenoidem o silnych właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Ma liczne właściwości prozdrowotne, m.in.:

  • Profilaktyka raka prostaty – niektóre badania wskazują na to, że regularne spożycie likopenu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty. Ten związek chemiczny pomaga zapobiegać uszkodzeniom DNA i mutacjom genetycznym, które mogą prowadzić do rozwoju raka. Ponadto likopen może wpływać na procesy wzrostu i różnicowania komórek prostaty.
  • Ochrona przed chorobami serca – poprzez obniżanie poziomu złego cholesterolu we krwi oraz redukcję stanów zapalnych w organizmie likopen może zapobiegać rozmaitym schorzeniom układu sercowo-naczyniowego. 
  • Poprawa wzorku – ten organiczny związek chemiczny może zapobiegać uszkodzeniom oczu związanym z wiekiem, na przykład zwyrodnieniu plamki żółtej.
  • Poprawa stanu skóry – likopen jest korzystny dla zdrowia skóry, ponieważ działa jak naturalny filtr UV, przez co chroni przed fotostarzeniem.

W jakich produktach znajdziemy likopen?

Głównym źródłem likopenu są pomidory. Ten naturalny barwnik znajdziemy jednak w wielu innych warzywach i owocach, przede wszystkim takich jak:

  • grejpfrut,
  • arbuz,
  • papaja,
  • guawa,
  • śliwki,
  • czerwona porzeczka,
  • czerwona papryka,
  • marchew,
  • czerwona kapusta,
  • mango,
  • żurawina.

Oczywiście zawartość likopenu w wymienionych wyżej roślinach możne dosyć mocno się od siebie różnić. Zróżnicowana dieta jest kluczem do zapewnienia sobie odpowiedniej podaży tego organicznego związku chemicznego. 

Zastosowanie E160d w przemyśle

Likopen, ukryty pod kodem E160d jest powszechnie stosowanym naturalnym dodatkiem do żywności. Znajdziemy go przede wszystkim we wszelkiego rodzaju przetworach, takich jak sok pomidorowy, przecier, passata, czy różne sosy wykonane na bazie pomidora. To jednak nie wszystko. W przemyśle spożywczym ten barwnik stosowany jest także w wędlinach, produktach piekarniczych, a nawet słodyczach i napojach. 

Właściwości likopenu zostały docenione również przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. W tym pierwszym E160d stosowany jest przede wszystkim w formie suplementu diety. Z kolei w przypadku kosmetyków znajdziemy go zarówno w tych pielęgnacyjnych, jak i przeznaczonych do makijażu. 

Czy likopen może być szkodliwy? 

Spożycie każdego składnika w nadmiarze może teoretycznie prowadzić do wystąpienia pewnych skutków ubocznych, takich jak reakcje alergiczne, problemy trawienne, czy biegunka. W przypadku likopenu ryzyko jest jednak minimalne i może on zostać uznany za substancję całkowicie bezpieczną. 

Ten organiczny związek chemiczny nie rozpuszcza się w wodzie, co oznacza, że organizm nie może go magazynować w dużych ilościach. Nadmiar zostaje wydalony z moczem. Dlatego, o ile nie ma przeciwwskazań do spożywania produktów zawierających likopen, warto jeść je regularnie, aby korzystać z dobroczynnych właściwości tego związku.

Podsumowując, likopen to naturalny barwnik, który znajdziemy przede wszystkim w czerwonych warzywach i owocach takich jak pomidor. Jest doskonałym przeciwutleniaczem, który spożywany regularnie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory oraz choroby układu krążenia. Naturalnie znajdziemy go w popularnych roślinach, jednak bywa wykorzystywany szeroko w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Likopen jest doskonałym przykładem naturalnego i bardzo zdrowego dodatku do żywności. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Najlepsza kawa bez ekspresu

Najlepsza kawa bez ekspresu: lepiej wybrać kawiarki czy zaparzacze french press?

Next Article
e500

E500 to inaczej węglan sodu. Sprawdź, jakie właściwości i zastosowanie ma ten związek chemiczny!

Related Posts