Browsing Category
Barwniki
28 posts
Ryboflawina – barwnik spożywczy E101. Czy to szkodliwy dodatek?
Ryboflawina, barwnik spożywczy nazywany również witaminą B12, jest wyjątkowo często stosowany w przemyśle spożywczym. Czy należy martwić się jego obecnością w składzie produktu? Sprawdź to w dalszej części artykułu!
Zieleń brylantowa E142. Czy ten dodatek jest bezpieczny dla zdrowia?
E142 zieleń brylantowa to związek chemiczny znany od wieków ze swoich właściwości antyseptycznych. Od stosunkowo niedawna wykorzystuje się go także do barwienia żywności. Czy produkty zabarwione na intensywnie zielony kolor są bezpieczne dla zdrowia? Sprawdź, czym charakteryzuje się ten popularny barwnik!
E127 – erytrozyna. Zastosowanie barwnika i jego wpływ na nasze zdrowie
Czerwone ciastka, słodycze, czy napoje to produkty, które zachwycają dzieci i budzą niepokój rodziców. Często za ich kolor odpowiedzialna jest erytrozyna, czyli E127. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.
E150a – karmel jasny. W jakich produktach go znajdziesz?
E150a to naturalny karmel, który nie tylko nadaje żywności piękny brązowy kolor, ale również wzbogaca ich smak. Te właściwości wykorzystuje się podczas barwienia słodyczy, ale nie tylko. Gdzie jeszcze możesz znaleźć barwnik w postaci karmelu?
E175, czyli biżuteria dla produktów spożywczych. Wszystko, co musisz wiedzieć o jadalnym złocie!
E175 to nic innego jak jadalne złoto. Służy do dekorowania różnego rodzaju potraw. Jednak czy dodatek ten jest bezpieczny? Sprawdź!
Żółcień pomarańczowa E110 – w jakich produktach się znajduje?
Żółcień pomarańczowa FCF to związek chemiczny, stosowany w przemysłach spożywczym, farmakologicznym i kosmetycznym. Ze względu na udowodnione wieloma badaniami działanie na organizm, wzbudza on wiele kontrowersji. Dowiedz się więcej o barwniku E-110.
E128 – czerwień 2G. Zastosowanie, szkodliwość i kontrowersje
Intensywnie czerwone słodycze czy napoje budzą zainteresowanie. Za ich kolor często odpowiada E128, czerwień 2G. Ten syntetyczny barwnik budzi wiele kontrowersji. Czy słusznie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
E110, czyli żółcień pomarańczowa – zastosowanie, szkodliwość, skutki uboczne
E110 to żółcień pomarańczowa – barwnik spożywczy, wokół którego nie brakuje kontrowersji. Sprawdzamy, czy należy unikać tego dodatku!
E150c – karmel amoniakalny. Jakie jest jego zastosowanie?
E150c, czyli karmel amoniakalny, to popularny barwnik, który nadaje potrawom i napojom brązowy kolor. Ten dodatek do żywności występuje m.in. w piwie czy gotowych ciemnych sosach pieczeniowych. Czy jest bezpieczny dla zdrowia? Poznaj właściwości tego syntetycznego dodatku do żywności.
Żółcień chinolinowa (E104). Czy ten barwnik spożywczy jest szkodliwy?
Żółcień chinolinowa (E104) to jeden z bardziej kontrowersyjnych dodatków do żywności. Jak powstaje? Jaki jest jej rzeczywisty wpływ na zdrowie i aktywność? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
E151 – czerń brylantowa. Czy ten barwnik spożywczy jest bezpieczny?
E151, czyli czerń brylantowa, to jeden z najbardziej kontrowersyjnych barwników żywnościowych. Skąd bierze się jego zła sława? Czy naprawdę może negatywnie wpływać na nasz organizm? Sprawdź to!
E124, czyli czerwień koszenilowa: zastosowanie i wpływ na zdrowie
E124 to czerwień koszenilowa – syntetyczny czerwony barwnik, który odnajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym. Dowiedz się, gdzie występuje!
E123 – potencjalnie szkodliwy barwnik spożywczy. Amarant E123
E123 to sztuczny barwnik spożywczy, którego czerwony kolor zwraca uwagę oraz poprawia estetykę produktów. Jednocześnie amarant E123, ze względu na swój wpływ na zdrowie, coraz częściej wychodzi z użycia. Dowiedz się więcej o barwniku.
E129 – szkodliwa czerwień allura i jej zastosowanie
E129 to barwnik spożywczy znany również jako czerwień allura. Jaki ma wpływ na zdrowie? Gdzie występuje? Sprawdź koniecznie!
E140 – zielony barwnik spożywczy naturalnego pochodzenia
E140, czyli chlorofil, to jeden z nielicznych stosowanych w przemyśle spożywczym barwników, który nie jest produkowany syntetycznie. Pozyskuje się go z roślin – dzięki temu jego spożywanie jest całkowicie bezpieczne. Gdzie znajdziesz E140? Poznaj jego zastosowania!
E131 – błękit patentowy. Jakie ma zastosowanie? Czy jest groźny dla zdrowia?
E131, czyli błękit patentowy, to syntetyczny barwnik, który w przemyśle spożywczym wykorzystywany jest do barwienia żywności na kolor niebieski. Czy jest on bezpieczny dla ludzkiego organizmu? Sprawdź to!
E150d (karmel amoniakalno-siarczynowy): w jakiej żywności występuje ta substancja? Czy należy go unikać?
E150d, czyli karmel amoniakalno-siarczanowy to substancja, którą dodaje się do wielu produktów spożywczych o barwie brązowej. Sprawdzamy, czy jego spożywanie wywołuje skutki uboczne!
E141, czyli kompleksy miedziowe. Poznaj ich właściwości i zastosowanie!
E141 to symbol, który w przemyśle spożywczym oznacza kompleksy miedziowe – zielone barwniki półsyntetyczne. Dowiedz się, gdzie występują!
E163 – antocyjany: zastosowanie, właściwości, bezpieczeństwo
E163 to popularny dodatek do żywności. Służy w celu barwienia produktów spożywczych na kolor fioletowy. Sprawdź, gdzie można go znaleźć!
Indygotyna – E132. Na jaki kolor barwi żywność?
Indygotyna, oznaczana symbolem E132, to popularny barwnik stosowany w przemyśle spożywczym i nie tylko. Pozwala uzyskać efektowny niebieski kolor. Zastanawiasz się, czy takie dodatki do żywności nie są szkodliwe dla zdrowia? Poznaj właściwości indygotyny!
E133 (błękit brylantowy FCF) to szkodliwy dodatek do żywności. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!
E133 – pod tym skrótem występuje w produktach spożywczych błękit brylantowy. Jest to szkodliwa niebieska substancja. Dowiedz się, w jakich produktach występuje!
E160a – barwnik spożywczy pochodzenia roślinnego. Czy jest całkowicie bezpieczny?
E160a to karoten – organiczny związek chemiczny dodawany do produktów spożywczych w celu ich zabarwienia na kolor pomarańczowy. Dowiedz się, gdzie występuje!
E102 (tartrazyna) – jaki wpływ na zdrowie ma ten sztuczny barwnik?
E102, czyli tartrazyna to barwnik azowy. Jest dodawany do wielu produktów spożywczych. Dowiedz się, gdzie można go znaleźć. Sprawdź, czy jest szkodliwy!
E171 (dwutlenek tytanu) – zakazany, rakotwórczy barwnik
E171 nie może już być stosowany jako dodatek do żywności. Jaki wpływ ma na zdrowie? Czy jeszcze gdzieś występuje? Sprawdź koniecznie!
E120 – popularny barwnik koszenila, kwas karminowy: zastosowanie, szkodliwość, dzienne spożycie. Czy ten składnik jest odpowiedni dla wegetarian i wegan?
E120 to barwnik spożywczy, którego pochodzenie prawdopodobnie cię zadziwi. Dowiedz się, w jaki sposób wytwarzana jest koszenila i w jakich produktach występuje!
E122, czyli azorubina: zastosowanie, szkodliwość, bezpieczna dawka
E122 to azorubina – substancja należąca do grupy barwników azowych. Służy do barwienia produktów spożywczych na kolor czerwony. Sprawdź, czy jest szkodliwa!
E162, czyli betanina – właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo
E162 to betanina – naturalny dodatek do żywności. Służy do barwienia produktów spożywczych na kolor ciemnoczerwony. Czy ta substancja jest korzystna dla zdrowia?
Kurkumina E100 – co wyróżnia ten naturalny barwnik spożywczy?
Kurkumina E100 to barwnik, który wykorzystywany jest powszechnie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Cieszy się dobrą sławą. Co ją wyróżnia? Jakie są właściwości kurkuminy? Podpowiadamy!