e120

E120 – popularny barwnik koszenila, kwas karminowy: zastosowanie, szkodliwość, dzienne spożycie. Czy ten składnik jest odpowiedni dla wegetarian i wegan?

E120 to barwnik spożywczy, którego pochodzenie prawdopodobnie cię zadziwi. Dowiedz się, w jaki sposób wytwarzana jest koszenila i w jakich produktach występuje!

E120 – kwas karminowy, znany również pod nazwą koszenila, barwnik koszenilowy i naturalna czerwień 4.

Substancja ta ma ogromne zastosowanie. Pierwotnie wykorzystywano ją do barwienia tkanin na czerwono. Obecnie zaś służy jako barwnik spożywczy, ale znajdziemy ją też w kosmetykach i farmaceutykach. Niestety ten naturalny dodatek nie jest odpowiedni dla wegetarian i wegan. Już za chwilę dowiesz się dlaczego. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czy E120 jest bezpieczny!

E120 – co to jest?

Koszenila to czerwony barwnik spożywczy pozyskiwany z… czerwców kaktusowych – niewielkich owadów żerujących na kaktusach. Proces wytwarzania barwnika jest pracochłonny. Potrzeba ogromnej ilości owadów, co ostatecznie wpływa na wysoką cenę tego dodatku. Owady zabijane są pod wpływem działania temperatury, a następnie mielone. Tak pozyskany proszek łączy się z solami glinu i wapnia. Co ciekawe, pozyskany ekstrakt może mieć różną barwę. W środowisku kwaśnym otrzymuje się barwnik pomarańczowy, w obojętnym czerwony, a w zasadowym będzie on fioletowy. Właściwością karminu jest wysoka trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Mimo że jest to barwnik pochodzenia naturalnego, na ten moment nie ma dowodów, że jego spożywanie niesie korzyści dla zdrowia.

Barwnik koszenila – zastosowanie

Ten czerwony dodatek do żywności ma ogromne zastosowanie. Można go znaleźć w takich produktach spożywczych, jak nabiał (jogurty, sery), produkty mięsne, głównie parówki, słodycze, sosy, marynaty, desery, przetwory. Jest też wykorzystywany do produkcji osłonek wędliniarskich i serowych. E120 znajdziemy też w kosmetykach: cieniach do powiek, pudrach, różach i podkładach.

Kwas karminowy – szkodliwość

E120 jest uznany za bezpieczny, jednak niektórzy powinni go unikać. Może bowiem wywoływać silne reakcje alergiczne, wstrząs anafilaktyczny i astmę po spożyciu żywności z jego dodatkiem. Jednakże u niektórych osób reakcja alergiczna może pojawić się w wyniku kontaktu barwnika ze skórą. To bardzo ważna informacja, gdyż jak wcześniej wspomnieliśmy, ten barwnik jest też dodawany do kosmetyków. Czy koszenila jest toksyczna? Odpowiedź znajdujemy we wnioskach komisji Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa żywności. Badania na szczurach i myszach nie wykazały toksyczności karminu.

E120 – dzienne spożycie 

Maksymalna dzienna dawka karminu to 5 mg/kg masy ciała przy 50% obecności kwasu karminowego.

Jednak nie dotyczy to osób cierpiących na astmę, inne alergie i kobiety w ciąży. Nie można bowiem ustalić bezpiecznej dawki barwnika, która nie prowadziłaby do pojawienia się reakcji alergicznych. Z tego powodu, wymienione wyżej osoby powinny unikać spożywania żywności z dodatkiem E120.

Karmin – kontrowersje

Wokół barwnika E120 pojawiło się sporo kontrowersji. Jednak nie chodzi o jego bezpieczeństwo, a o sposób pozyskiwania, który czyni go nieodpowiednim dla wegan i wegetarian. Producenci są jednak obowiązani do umieszczania stosowanej informacji na opakowaniu produktu, jeżeli zawiera on ten składnik pochodzenia zwierzęcego. Szacunkowe obliczenia pokazują, że każdego roku ginie kilkadziesiąt miliardów samic owadów czerwca kaktusowego.

Koszenila a czerwień koszenilowa

Ciemnoczerwony barwnik koszenilowy często mylony jest z czerwienią koszenilową, która w przemyśle spożywczym oznaczona jest symbolem E124. Nie są to jednak te same substancje. Karmin jest barwnikiem naturalnym, podczas gdy czerwień koszenilowa to syntetyczny barwnik azowy. Oba dodatki mają podobne zastosowanie. Dzienne spożycie E124 to 0,7mg masy ciała. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
e122

E122, czyli azorubina: zastosowanie, szkodliwość, bezpieczna dawka

Next Article
z czego jest marcepan

Z czego jest marcepan? Poznaj składniki słodkiego przysmaku

Related Posts