e129

E129 – szkodliwa czerwień allura i jej zastosowanie 

E129 to barwnik spożywczy znany również jako czerwień allura. Jaki ma wpływ na zdrowie? Gdzie występuje? Sprawdź koniecznie!

E129 to syntetyczny barwnik azowy. Jest stosowany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Niestety nie jest obojętny dla zdrowia organizmu. Należy do tzw. szóstki z Southampton – jest to lista sześciu dodatków do żywności, które mają negatywny wpływ na rozwój dzieci. Zwiększają one nadpobudliwość i zaburzają koncentrację. Czerwień allura nie jest też odpowiednia dla osób ze skłonnością do reakcji alergicznych. Czy zatem należy unikać tego dodatku do żywności? Sprawdzamy!

E129 – co to jest?

Ten barwnik występuje w postaci czerwonego proszku. Początkowo był wytwarzany ze smoły węglowej, zaś obecnie produkuje się go w procesie rafinacji ropy naftowej. E129 jest rozpuszczalny w wodzie, odporny na działanie wysokiej temperatury i światła. 

E129 – zastosowanie

Zastosowanie czerwieni allura jest bardzo szerokie. W przemyśle spożywczym stosuje się ją w celu barwienia na pomarańczowo lub czerwono produktów spożywczych, takich jak wypieki, galaretki, płatki śniadaniowe, napoje bezalkoholowe i kolorowe alkohole, słodycze i przetwory mięsne. Barwnik można też znaleźć w sosach, mieszankach przypraw, zupach, nabiale i słodyczach. 

Kosmetyki i leki

W przemyśle kosmetycznym czerwień allura oznaczona jest symbolem CI 16035 i występuje w szminkach, różach, pudrach itp. Dodatek stosowany jest również w przemyśle farmaceutycznym, gdzie stosuje się go do barwienia leków i suplementów diety.

Czerwień allura – bezpieczeństwo

Jak wspomnieliśmy wcześniej, barwnik ten może powodować nadpobudliwość i problemy z koncentracją u dzieci. W szczególności produktów z dodatkiem tego barwnika nie powinny spożywać osoby uczulone na aspirynę. W wielu krajach zakazano stosowania E129 jako dodatku do żywności. 

Czy E129 powoduje raka?

Warto wiedzieć, że półproduktem występującym w procesie produkcji czerwieni allura jest p-krezydyna – substancja o właściwościach kancerogennych. Przeprowadzone na gryzoniach badania wykazały, że p-krezydyna wywołała nowotwory układu pokarmowego. Na ten moment analizy nie potwierdzają jednak, że substancja E129 powoduje genotoksyczność i rakotwórczość u ludzi. 

Dzienna bezpieczna dawka

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa żywności ocenił bezpieczeństwo czerwieni allura na podstawie dostępnych mu badań. Dzienna bezpieczna dawka wynosi 7 mg/kg masy ciała. 

E129 – skutki uboczne

Spożywanie żywności z dodatkiem czerwieni allura może powodować pojawienie się skutków ubocznych, takich jak:

  • wystąpienie reakcji alergicznej;
  • nasilenie objawów astmy;
  • nadpobudliwość i problemy z koncentracją u dzieci. 

Jako że czerwień allura występuje również w kosmetykach, może wywoływać alergię kontaktową w postaci wysypki na skórze i zaczerwienienia. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Kuchnia węgierska – przepisy

Kuchnia węgierska – przepisy. Od Budapesztu do twojej kuchni!

Next Article
kod kreskowy kraje

Kody kreskowe – kraje. Co oznaczają pierwsze cyfry kodu?

Related Posts