Mariusz Popławski

Mariusz Popławski

70 posts
Absolwent studiów doktoranckich na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Licencjonowany dietetyk oraz fizjoterapeuta.
e-kody

E-kody. Lista dodatków do żywności 

E-kody to ogólnoeuropejskie oznaczenia dodatków do żywności. Wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym w rozmaitych celach. Mają poprawiać wygląd żywności, ale także jej trwałość i smak. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!
jak zrobić kod kreskowy na produkt

EAN, czyli jak zrobić kod kreskowy na produkt?

Oznaczenia kreskowe (paskowe) usprawniają identyfikację towarów w biznesie handlowym lub logistycznym. Wydaje Ci się, że przygotowanie systemu z pulą kodów jest bardzo trudne? Przeczytaj nasz tekst, by dowiedzieć się, jak zrobić kod kreskowy na produkt.

Złoty skarb natury: Tradycyjny miód i jego niezliczone zalety

Miód od wieków pozostaje nie tylko słodkim dodatkiem do naszej diety, ale również źródłem wielu substancji korzystnie wpływających na zdrowie. Niezależnie od tego, czy sięgamy po miód akacjowy, gryczany, lipowy czy inny rodzaj - każdy z nich ma swoje unikatowe właściwości. W Polsce jednymi z cenionych producentów tego naturalnego produktu są Miody Łysoń, którzy z pasją i dbałością o najwyższą jakość oferują miody tradycyjne, zachowujące wszystkie wartości odżywcze i lecznicze.
e200

E200 – kwas sorbowy: właściwości, zastosowanie, szkodliwość

E200, czyli kwas sorbowy, podobnie jak jego sól potasowa (sorbinian potasu E202) pełni funkcję konserwantu. Jest jednak nieco rzadziej stosowany do produkcji żywności, ponieważ cechuje się gorszą rozpuszczalnością w wodzie. Kwas sorbowy naturalnie występuje w owocach jarzębiny. Czy zatem jest bezpieczny dla zdrowia? Sprawdzamy!
Kuchnia węgierska – przepisy

Kuchnia węgierska – przepisy. Od Budapesztu do twojej kuchni!

Węgry – kraj o bogatej historii i kulturze, znany nie tylko ze swojego pięknego miasta – Budapesztu, ale także z przepysznej i niepowtarzalnej kuchni. Odkryjcie razem z nami kuchnię węgierską, która jest prawdziwym skarbem kulinarnej sztuki. Wyruszmy w podróż po tradycyjnych smakach Węgier, a potem przenieśmy te doświadczenia do waszych domowych kuchni.
e140

E140 – zielony barwnik spożywczy naturalnego pochodzenia

E140, czyli chlorofil, to jeden z nielicznych stosowanych w przemyśle spożywczym barwników, który nie jest produkowany syntetycznie. Pozyskuje się go z roślin – dzięki temu jego spożywanie jest całkowicie bezpieczne. Gdzie znajdziesz E140? Poznaj jego zastosowania!

Odkryj smaki Mazur: regionalne przysmaki i ich historia

Czy wiesz, że każdy kęs tradycyjnego mazurskiego dania to podróż przez historię i kulturę tego wyjątkowego regionu? Na Mazurach, gdzie każde jezioro i las skrywa swoją opowieść, kuchnia staje się żywą kroniką dziedzictwa kulinarnego.

Naturalne substancje słodzące w przemyśle spożywczym

Konsumenci coraz częściej zdają sobie sprawę ze szkodliwego działania cukru na organizm. Dlatego właśnie coraz częściej sięgają po zamienniki cukru, czyli substancje słodzące. Są one mniej słodkie od białego cukru, ale są też mniej kaloryczne i mają niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że mogą być dodawane do produktów dietetycznych i tych przeznaczonych dla diabetyków. Substancje słodzące są coraz bardziej popularne, szczególnie te naturalne. Chcesz dowiedzieć się więcej o ich właściwościach i zastosowaniu? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje!
jak znaleźć gniazdo moli spożywczych

Jak znaleźć gniazdo moli spożywczych i je wytępić?

Nikt nie chce spotkać w swojej spiżarni tych owadów. Wiele osób zastanawia się, jak znaleźć gniazdo moli spożywczych i je wytępić raz na zawsze. Najpierw trzeba dobrze poznać ich zwyczaje i strategie przetrwania. Sprawdź, co robić gdy zauważysz, że w twojej kuchni zalęgły się uciążliwe szkodniki!