e124

E124, czyli czerwień koszenilowa: zastosowanie i wpływ na zdrowie

E124 to czerwień koszenilowa – syntetyczny czerwony barwnik, który odnajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym. Dowiedz się, gdzie występuje!

E124 ma cenne pod względem chemicznym właściwości, dlatego jego głównym zastosowaniem jest barwienie żywności na czerwono. Można jednak spotkać ten barwnik w kosmetykach. Warto wiedzieć, że mimo podobnej nazwy, czerwień koszenilowa nie jest tym samym co koszenila. Ta druga substancja oznaczona jest symbolem E120 i jest barwnikiem naturalnym, pochodzenia odzwierzęcego. Nie jest więc odpowiednia dla wegetarian i wegan i może wywoływać alergię. Zaś omawiana w tym artykule czerwień koszenilowa jest barwnikiem sztucznym, odpowiednim w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Jednak czy jest ona bezpieczna dla zdrowia? Sprawdźmy!

E124 – co to jest?

Czerwień koszenilowa to syntetyczny barwnik azowy, znany również jako pąs 4R. Barwnik spożywczy nosi nazwę E124, zaś w kosmetykach znajdziemy go pod symbolem CI 16255. Jest rozpuszczalny w wodzie, odporny na działanie światła i temperatury, jednak nieco mniej na zmianę środowiska pH.

Czerwień koszenilowa – zastosowanie

E124 służy do barwienia na czerwono produktów spożywczych, takich jak: przetwory, galaretki, słodycze, sery, kiełbaski, niektóre napoje alkoholowe, pasty kanapkowe, gumy do żucia, sosy. Czerwień koszenilowa może występować również w różnych kosmetykach z zabarwieniem czerwonym. W szczególności jednak dodaje się ją do farb do włosów.

E124 – bezpieczeństwo

Wokół czerwieni koszenilowej nie brakuje kontrowersji. Substancji tej zarzuca się szkodliwy wpływ na koncentrację u dzieci. Spożywanie E124 przez najmłodszych może wywoływać zwiększoną nadpobudliwość. Z tego powodu, czerwień koszenilowa trafiła do tzw. szóstki z Southampton. Jest to określenie 6 syntetycznych barwników, które negatywnie wpływają na koncentrację i aktywność dzieci. Oprócz E124 do szóstki należą też:

  • E104 żółcień chinolinowa;
  • E129 czerwień allura;
  • E102 tartrazyna;
  • E110 żółcień pomarańczowa;
  • E122 azorubina/karmoizyna.

Dzienne spożycie

Czerwień koszenilowa zasadniczo uznawana jest za substancję bezpieczną. Dzienny maksymalny poziom spożycia 4 mg/kg masy ciała został pierwotnie ustalony przez Wspólny Komitet Ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności (JECFA) oraz Komitet Naukowy UE ds. Żywności (SCF). Jednakże poziom ten został obniżony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności do 0,7 mg/kg masy ciała. 

Dlaczego poziom ADI został zmieniony? 

Cóż, w badaniach nad myszami narażonymi na substancję zauważono kłębuszkowe zapalenie nerek u osobników. Po obniżeniu poziomu ADI, taki skutek uboczny się nie pojawiał. 

Skutki uboczne

Skutkiem ubocznym ekspozycji na E124 może być pojawienie się reakcji alergicznej, w szczególności u osób wrażliwych na salicylany. Warto pamiętać, że alergie mogą występować również w wyniku kontaktu barwnika ze skórą, a jak wcześniej wspomnieliśmy, jest on dodatkiem do wielu kosmetyków barwionych na czerwono. 

Czy E124 jest rakotwórczy?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Niektóre badania wykluczają rakotwórczość barwnika, inne zaś podają niejednoznaczne wyniki, wobec których nie można wykluczyć potencjalnego ryzyka rakotwórczości czerwieni koszenilowej. Według EFSA, E124 nie powoduje rakotwórczości i genotoksyczności. 

Źródło: https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/1328



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
e123

E123 – potencjalnie szkodliwy barwnik spożywczy. Amarant E123

Next Article
e151

E151 – czerń brylantowa. Czy ten barwnik spożywczy jest bezpieczny?

Related Posts